Gözler diger hastalıkların habercisidir!

Gözlerimizde ortaya çıkan belirtiler birçok önemli hastalığın habercisi olabiliyor. Orta kulak iltihabı göz ağrısı, diyabet çift görme, tümörler ise göz kapağı düşmesi ile kendini belli ediyor

Gözler diger hastalıkların habercisidir!

Gözlerimizde ortaya çıkan belirtiler oldukça önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Orta kulak iltihabı göz ağrısı, diyabet çift görme, tümörler ise göz kapağı düşmesi ile kendini belli ediyor

Şeker hastalığından, hipertansiyona tiroid hastalığından, sinüzite beyin tümörlerinden sinirler üzerinde oluşan hastalıklara kadar çoğu hastalığın gözlerdeki belirtileri teşhis edilebiliyor. Bu hastalıkların teşhisinde geç kalınması hastalığın ilerlemesine ve gözlerde çeşitli hasarlara yol açarak deformasyona, görmede azalmaya hatta kalıcı görme kaybına neden olabiliyor. Uzmanlar, gözlerde çeşitli bulgular ile ortaya çıkan ve görmede azalmaya yol açan hastalıkları şöyle sıralıyor…

Göz çukurunda iltihaplanma:
Sinüzit, diş apsesi, orta kulak iltihabı gibi göz bölgesine yakın enfeksiyonlar önem arz etmektedir. Bu tip enfeksiyonlar görme sinirinde ve göz çukurunda iltihaplanmaya neden olarak ağır ve ağrılı görme kaybına yol açabilirler.

ÇİFT GÖRME:
Diyabet ve hipertansiyon gibi önemli damarsal hastalıklara bağlı meydana gelen ufak damar tıkanmaları çift görmeye yol açabilir. Bu nedenle çift görmenin tek gözde mi yoksa çift gözde mi meydana geldiği oldukça önemlidir. Çünkü, kişi iki gözü de açıkken çift görüyor, tek göz kapanınca görüntü tek oluyorsa bu hipertansiyon ve diyabetin belirtisi olabilir. Bunlara ek olarak tiroid hastalıkları da çift görmeye ve gözün ileri doğru itilmesine neden olan önemli hastalıklardan biridir.

ANİ GÖRME KAYIPLARI:
Auralı migren, geçici görme bozuklukları, cisimlerin etrafında kırılmalar gibi göz bulgularıyla beraber kendini gösterir. Bunun dışında göz migreni adı verilen hastalık; gözde ışık saçılmaları, yansımalar, kırık ve dalgalı görmeler, görme alanında kayıplar, görme alanındaki kör noktanın büyümesi ve hareketlenmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Geçici görme kaybına neden olan bu hastalık ataklarla seyreder. Ender durumlarda retina tabakasında hasara neden olarak kalıcı görme kaybına yol açabilir. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında kesinlikle bir göz hekimine müracaat edilmesi gereklidir.

GÖZ KAPAKLARININ KAPANMAMASI:
Myastenia Gravis adı verilen ağır kas zaafı da ilk belirtilerini göz ve göz kapakları üzerinde göstermiştir. Kasların tutulumuyla beraber göz kapaklarında oluşan düşüklük sonrasında çift görmeye yol açabilir. Özellikle akşam saatlerine doğru kas zafiyetinin artış göstermesiyle beraber göz kapaklarındaki düşüklük giderek artar. Yüz kasları da zayıf olmasından dolayı uykuda göz kapakları kapanmayabilir.

GÖZ KAPAĞI DÜŞMESİ:
Beyin ve göz tümörleri, göz bebeğinde biçim bozukluklarına (ani büyüme ve küçülmelere), göz kapağında düşmelere, aniden oluşan ağrılı görme kaybına, göz ve çevresinde ağrıya yol açabilir. Belirtiler gözlemlendiği anda hemen bir hekime müracaat edilmelidir. Hastalığın ilerlemesi bulguların da ağırlaşmasına neden olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ