Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözaltı morlukları denince bir çok kişi bundan şikayetçi bunu biliyoruz. Göz çevremiz vücudumuzun en hassas bölgelerindendir. Morluklarda öncelikle kişinin beslenmesi, cildin durumu ve yapısna göre değişiklik gösterir. Göz çevresi bayanların korkulu rüyası gibidir. Peki göz altı morlukları neden olur? gelin hep birlikte bakalım.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

Gözaltı morluklarının bir çok sebebi olabilir. Uykusuzluk ve yorgunluk sebebi ile göz altlarının çökmesi normal kabul edilir. Bu morluklar genellikle genetik faktörlere bağlı olabilir. Cildimizde bulunan melanin isimli madde arttıkça göz çevremizde koyuluk artar.Bunun yanısıra yüz hatları sebebiyle gözlerinin altı mor görünen kişiler de var. Yüzdeki çıkıntılı kemikler, belirgin göz altı çukuru ve şişkin göz altları damarlanmaya ve dolayısıyla koyu renkli halkalara neden olabilir.

Yaşlanma, bu morlukların özellikle bayanların hayatına davet eden bir başka sebeptir.Bunu sadece bayanlarla sınırlamak doğru değil. Erkeklerde bu morlukları özellikle yaşlanma ile birlikte sıkça görür. Cildin incelmesi ve vücuttaki kolajen adı verilen maddenin azalması nedeniyle damarlar iyice belirginleşir.

Bu morlukların başlıca sebeplerinden olan sigara, alkol ve kafein gibi maddelerin sık tüketilmesi de başlıca nedenlerdendir. Sigara vücudu oksijensiz bıraktığı için bir çok hasarın yanında bu morluklara da davetiye çıkarmaktadır. Alkol ve kafein ise dehidrasyona yani vücudun susuz kalmasına sebep oldukları için tehlikeli. Su oranı azalan vücutta damarlar da ortaya çıkar.

göz altı morlukları

Gözaltı Morluklarını Gidermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Beslenme düzenine dikkat etmelidir. Protein, vitamin, mineral ve kalsiyum bakımından dengeli ve düzenli beslenin.
2- Kahve ve alkol tüketimini sınırlandırıp; her gün en az 3 litre su içtiğinizden emin olmalısınız.
3- Vitamin eksikliği durumunda doktor tavsiyesi ile takviye alabilirsiniz. Yatmadan önce göz çevrenize A, C ve E vitamini içeren gece kremleri uygulayabilirsiniz.
4- Özellikle alerjik bir bünyeniz varsa makyaj malzemesi seçiminde hassas davranın. Çok ağır makyaj yapmamaya özen gösterin; aksi halde cildiniz uzun süre hava alamayacaktır.
5- Günde en az 7 saat uyumanız gerekir. Uzun süre televizyon ve bilgisayar başında kalmamaya da özen gösterin, en azından mola verin.
6- Eğer sorun genetikse birtakım önlemlere rağmen tekrar etmesi kaçınılmaz. Bu durumda hücre yenileyici ya da renk açıcı kozmetik ürünlerden ve estetik uygulamalardan yardım alınabilir. Işık dolgusu adı verilen estetik uygulama ile buradaki rengin açılması sağlansa da belirli bir süre sonra işlemi yenilemek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ