Göz Altındaki Torbalar Nasıl Giderilir?

Göz Altındaki Torbalar Nasıl Giderilir?

Göz Altı Torbaları Neden Olur? Gözlerin altında hafif şişkinlik olarak  ortaya çıkan göz altı torbaları yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha yaygın görülür. Yaşlanmaya bağlı olarak göz kapaklarınızın destekleyen kaslarda ve göz çevresindeki dokularda zayıflama meydana gelir.

Gözlerde  ve göz kapaklarında destek görevi gören yağ bezlerinde zamanla gevşeme meydana geldiğinden aşağı doğru sarkmalar  ve şişkinlikler  görünür. Buna ek olarak  oluşan boşlukta sıvılarında birikmesi  şişkinliği arttırabilir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur? Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı torbaların oluşmasında tek sebep yaşlılık değildir.  Genetik faktörlerde göz altı torbalarının oluşumunda belirleyici etkendir. Bunların dışında, uykusuzluk, yorgunluk, stres, fazla Tv izlemek veya bilgisayar ekranına bakmak gibi bir çok faktörü de sıralayabiliriz.

Yemeklerimizi fazla tuzlu yemekte göz altı torbaların oluşmasında etken olmakta. Aşırı  tuz tüketme alışkanlığı olan kişilerin vücudunda fazla miktarda tuz birikir ve biriken tuzlar böbrekleri yoracağından dolayı zamanla birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri de gözaltı torbalarıdır.

Vücuttaki su kaybı da gözaltı torbalarının şişmesine neden olur. Çok ağlama , gözleri ovuşturarak kaşıma da göz altı torbalarının oluşmasını tetikleyen bir diğer faktörlerdir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz Altı Torbaları İçin Doğal Çözüm Önerileri;

Göz altı torbaları kişiye görsel rahatsızlık verir . Kişiyi yaşlı ve yorgun gösterir ki bu da can sıkıcı bir durumdur.  Bu durumdan kurtulmak için illaki cerrahi müdahaleler gerektirmez. Doğal yoldan, herkesin uygulayacağı bir kaç metodu sizler için aşağıda belirttik;

  • Soğuk Kompres , Bir buz torbasını göz altı ve çevresine hafif baskı yaparak yaklaşık 10 dk kadar masaj yaparak uygulayın. Uygulanan soğuk pres göz altı dokularının hızlı bir biçimde sıkılışmasını sağlayacaktır. Buz yerine derindorucu da yaklaşık 30. dk bekleteceğiniz metal yemek kaşıklar da buz  görevi görecektir.
  • Uyku Düzeni , Geceleri yeterince uyuyun. Uykusuzluk göz altı torbalarının oluşmasında en büyük etkenlerden biri olduğu için uyku düzenimize dikkat etmemiz gerekli. Yetişkin insanların en az 7-8 saat uyuması gereklidir.
  • Soğuk Su , Çeşme suyundan  daha soğuk bir su ile yüzümüzü yıkamak mümkünse faydasını göreceğiz . Soğuk su yüzümüzdeki kılcal damarların içerisindeki kanın çekilmesine ve büzülmesine sebep olacaktır.
  • Bol Su Tüketimi ,  Yetişkin bir insanın günce en az 9-10 bardak su içmesi gereklidir.Vücutta su oranın azlığı ödeme sebep olamktadır , buna bağlı olarakta göz torbalarının ortaya çıkmasına sebep olur.
  • Patates , Dilimlenmiş patatesleri göz altı torbaların üzerine ve göz kapaklarına koyun ve en az 10dk bekletin. Patates içerdiği nişasta sayesinde göz altı torbalarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır
  • Salatalık , Yıkanmış bir salatayı kalın dilimler halinde kesin ve yaklaşık 10-15 dk kadar buzlukta bekletin. Sonrasında göz kapaklarınız ve göz altı torbalarınız üzerine yerleştirip vücut ısısına gelene kadar bekletin. Bu işlemi 2-3 kez yapmanızda fayda var. Salata içerisinde barındırdığı enzimler sayesinde cildi sıkılaştırmaya , iltihapların azalmasında ve morlukların giderilmesinde etkili olacaktır.

Eğer kendi imkanlarınız ile bir çok uyugulamayı denediniz ve göz altı torbalarınıza çözüm bulamadıysanız  sıra kozmetik ürünler ve sonrasında cerrahi estetik operasyonlara başvurabilirsiniz. Sitemizin genel kuralları gereği herhangi bir kozmetik firmasının reklamını veya ürün tanıtımını yapmamaktayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ