Gözaltı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

Göz altı morluğu göz altı derisinin normalden koyu renkli gözükmesidir.

Gözaltı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

Gözaltı morluklarını azaltmak veya gidermek için aşağıdaki doğal kürleri deneyebilirsiniz. Göz altı morlukları, genellikle uyku eksikliği, stres, genetik faktörler, yaşlanma, beslenme bozuklukları veya alerjik reaksiyonlar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Gözaltı morlukları İçin Bitkisel Kür Tarifleri

 1. Turunçgiller Kürü:
  • Yarım limonun suyu
  • Yarım portakalın suyu
  • 1 çay kaşığı bal

  Yapılışı: Limon ve portakalın suyunu bir kabın içerisine sıkın. Ardından balı ekleyip iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı pamuk veya parmaklarınızla gözaltı bölgelerinize masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

 2. Salatalık ve Nane Kürü:
  • Yarım salatalık
  • Bir avuç nane yaprağı
  • 1 çay bardağı gül suyu

  Yapılışı: Salatalığı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Nane yapraklarını da ezerek suyunu çıkarın. Ardından salatalık suyu, nane suyu ve gül suyunu karıştırın. Hazırladığınız karışımı pamuk yardımıyla gözaltı bölgelerinize uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.

 3. Patates ve Yoğurt Kürü:
  • Yarım patates
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

  Yapılışı: Patatesi rendeleyin ve suyunu çıkarın. Ardından yoğurdu ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışımı gözaltı bölgelerinize sürün ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

 4. Papaya ve Bal Kürü:
  • Yarım olgun papaya
  • 1 yemek kaşığı bal

  Yapılışı: Papayayı ezerek püre haline getirin. Ardından içerisine balı ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışımı gözaltı bölgelerinize masaj yaparak uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.

İncir ve kuşburnu

Taze inciri ortadan ikiye bölüp göz altınızın üzerinde 15 dakika bekletin. İlaveten kuşburnunu çay gibi demleyip süzün ve pamuk yardımıyla göz çevrenize uygulayın.

Elma ve kahve kürü

Elmayı rendeleyip suyunu sıkın ve içerisine bir tatlı kaşığı Türk kahvesi koyup gazlı bezin arasına yerleştirin. Sardığınız gazlı bezi sorunlu bölgelere uygulayın. Bu uygulamaya haftada üç gün devam edin.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir?

 1. Düzenli uyku: Yeterli ve kaliteli uyku almak göz altı morluklarını azaltabilir. Geceleri 7-8 saat uyumaya çalışın.
 2. Beslenme: Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni göz altı morluklarının görünümünü iyileştirebilir. Antioksidan açısından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 3. Hidrasyon: Vücudunuzun yeterli miktarda su alması, cilt sağlığını ve göz altı bölgesinin görünümünü destekleyebilir. Günde en az 8 bardak su içmeye çalışın.
 4. Soğuk kompres: Göz altı morluklarını hafifletmek için gözlerinize soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu, kan damarlarının büzülmesine yardımcı olarak morluğun azalmasına katkıda bulunabilir.
 5. Doğal maskeler: Salatalık dilimleri, patates dilimleri veya ıhlamur çayı poşetleri gibi doğal ürünleri göz altlarınıza uygulayarak morlukların hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.
 6. Göz kremleri: Göz altı morluklarını azaltmaya yardımcı olabilecek özel göz kremleri kullanabilirsiniz. Retinol, C vitamini ve hyaluronik asit gibi içeriklere sahip olanları tercih edebilirsiniz.
 7. Makyaj: Morlukları gizlemek için kapatıcı veya kapatıcı kalem gibi makyaj ürünlerini kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemler geçici çözümlerdir ve morlukların temel nedenini tedavi etmezler.

Eğer göz altı morluklarınız kronik bir sorun haline gelirse veya diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkarsa, bir dermatolog veya göz doktoruna danışmanızda fayda vardır.

-Gözaltı morlukları için uygulanan çok fazla yöntem olmasına rağmen bunlardan hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Lazer tedavileri, kimyasal peelingler, dolgu tedavisi, cerrahi tedaviler ise bu uygulamaların başını çeker.

Gözaltı morlukları aynı zamanda birçok sağlık sorunun da belirtisi olabilir. Bu sebepten göz altı morluklarını azaltmak için iyi bir uyku ve dengeli beslenme bu tedavilerin başlangıcıdır. Uzun süre televizyon veya bilgisayar başında kalmanız da yorgunluk sebebiyle göz altı morluklarınızın sebebi olabilir. Bu nedenle bir süre gözlerinizi dinlendirmeniz göz altı morluklarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Günümüzde çok yaygın olan bu cilt problemi her yaşta görülebiliyor ve genellikle insanı yorgun ve sağlıksız gösterdiğinden ötürü özellikle kadınların tercihi göz altı kapatıcıları.

Alerjik kişilerin göz çevresi cildi daha kuru ve hassastır bu yüzden bu bölgeye uygun besleyici kremlerin düzenli kullanılması da morlukların azaltılmasına katkıda bulunacaktır. Göz çevresinde sürekli yorgunluk hisseden sabahları ödemli kalkan kişilerin sabah saatlerinde soğuk buz ile pansuman yapmaları  ya da çay banyosu yapmaları yine göz çevrenizi dinlendirecek göz çevresi morlukların azaltmasını sağlayacaktır. Bütün bunlar doğal olarak yapabileceğimiz yöntemlerdir bunların yeterli olmadığı durumlarda ise uzmanlardan yardım alarak bir takım kozmetik ürünleri ve daha da yetmediği takdirde bazı ilaçları kullanmamız doğru sonuca ulaşmamızı sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ