Sağlıklı ve Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Yolu Nedir?

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın yolu cilt tipine uygun bakım ve doğru beslenmeden geçiyor.

Sağlıklı ve Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Yolu Nedir?

Cilt bakımı nasıl yapılır? Genç ve canlı bir cilt için neler yapmalı? Gün ortamında tüketilen kaffeinli besinler ve yanlış kullanılan kozmetik ürünler cildin kötü bir görünüme kavuşmasında büyük rol oynuyor.

Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, cilt sağlığını yakalamak için tüketilmesi önemli gıdalar üzerine bilgi verdi. Şimdi gelin bizde bu öneriler beraber bakalım.

Tüm Cilt Tiplerine Özel Güzellik Maskeleri

Cildin A, E ve C vitamini ihtiyacının karşılanması önemli

A vitamini; dokuların, cildin metin olmasını sağlayıcı ve muafiyet sistemini güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Havuç, ensesi kalın bir A vitamini kaynağıdır. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan E vitamininin; yaraların acele iyileşmesi, yaşlanmanın cilt üstündeki belirtilerinin engellenmesi, cildin henüz temiz olması ve kırışıklıkların hafiflemesine ehemmiyetli yardımı vardır.

C vitamini bağlam dokusunu müzahir özelliğiyle cildin henüz temiz bir görünüme kavuşmasına araştırma görevlisi olur. Bunun birlikte saç ve keski sağlığı üstünde de şöyle böyle etkilidir. Kuvvetli bir C vitamin kaynağı bulunan limon, cilt sağlığı ve parlaklığı için tüketilmesi müstelzim bir besindir.

Brokoli, enginar ve kerevizin enerjisini gözlerinizle görebilirsiniz

Cilt sağlığı için lifli gıda tüketimi artırılmalıdır. Lifli besinler, vücuttaki toksinlerin atılmasına ve arınmaya araştırma görevlisi olur. Brokoli, enginar ve kereviz bu konudaki en ehemmiyetli yardımcılardır. Brokoli cildi elastik ve dinç tutmaktadır. Bunun için haftada beş altı kere pişmiş yerine brokoli tüketilebilir.

Kerevizin içerisindeki K vitamini ise henüz metin bir dem dolaşımına bindi vermektedir. Brokoli, güneşten hasar bulan cildin korunması açısından ehemmiyetli bir kaynaktır. Bir enginar günce tel ihtiyacının az henüz yüzdelik 25-30’unu karşılar. Enginar vücuttaki iltihaplanmayı ve kızarıklıkları ezici bir antioksidandır.

Badem ve koz ile saç ve tırnaklar güçleniyor

Çinko, cildin ve kasların er yaşlanmasını önlemektedir. Hücre yenilenmesini destekleyerek cildi güzelleştirir, tırnakları sağlamlaştırır ve saç dökülmesini önler.

Vücudun gereksinim duyan çinko, kavrulmamış ceviz, fındık, badem kabil döşenmemiş yemişlerde, döşenmemiş baklagiller ve al ette bulunmaktadır. Kuruyemişlerin tuzlanmamış, kızartılmamış ve iş görmemiş olanlarının yeğleme edilmesi önemlidir.

Sağlıklı görünümün sırrı kefir

Kefirin cilt güzelliğine ve parlaklığına müspet tesirleri bulunmaktadır. Ciltteki yağlanmayı ve kepeklenmeyi önler, saçları kuvvetlendirir. Kefirde bir kadro mikroorganizmalar ve mayalar mevcuttur.

Bunlar bağırsakta bir kadro reaksiyonlara faktör olup sindirimi düzenleyerek cildi aşırı henüz metin bir vaziyete getirmektedir. Günde bir boduç kefir tüketimi cildin metin ve ışıldak olmasını sağlamaktadır.

Susuz artan cilt kuruyor ve acele yaşlanıyor

Tüm hayır gıda kaynakları haricinde cilt için en ehemmiyetli noktalardan biri ehliyetli oranda su tüketimidir. Susuz artan vücutta cilt kurur ve kırışıklıklar henüz havadan ortaya çıkmaya başlar.

Her devir 2,5 litre su bezdirmek cilt sağlığı için önemlidir. Bunun birlikte günde 1 fincan yeşil öz içilmesi de metin bir cilt görünümü için önerilmektedir.

Bitter çikolata falsosuz bir manzara sağlar

Bitter çikolatanın muhteviyatında flavonoidler ve antioksidan maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler cilt dostu ve şems hasarına gönül rahatlığı esirgeyici özelliktedir.

Bitter çikolatanın içerisindeki kakao, atardamarları uzun uzadıya cilde revan dem miktarını artırmakta ve cildin henüz metin görünmesini sağlamaktadır. Bitter çikolata dayalı istihlak miktarı ve içerisindeki hint bademi oranının yüzdelik 70 bulunmasına özen edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ