Folik Asit Ne Zaman Kullanılmaya Başlanmalı

Folik Asit Ne Zaman Kullanılmaya Başlanmalı

Günümüzde hamile bayanlar eskisine göre çok daha bilinçli hareket ediyorlar. Bu bilinç, hem hamilelik öncesindeki yaşam hem de hamilelik sırasındaki yaşamı kapsıyor. Bu doğrultuda ilk hamileliklerini yaşayacak olan bayanılar çoğu farklı yayın organından yaptığı araştırmalar vasıtası ile çoğu farklı hususta bilgili oluyorlar. Günümüzde tıp alanında da çoğu gelişme yaşandığında hamileliklerin daha rahat geçmesi için de birden fazla çalışma yapılıyor. Bu doğrultuda bayanların daha rahat bir hamilelik dönemi ve doğum aşaması geçirmeleri için yapabilecekleri çoğu işlem bulunuyor. Folik asit kullanımı da bu aşamada çok önemli konulardan biri. Hamilelik dönemi ile ilgili yazılar birçok yazıda da folik asidin önemine değinilirken kullanım dozları da açıkça belirtiliyor.

Bir tür B vitamini olan folik asidin kullanımına başlanacak olan süre olarak farklı bilgiler yer alsa da bayanların uzman doktorların yaptığı açıklamaları dikkate almaları gerekiyor. Uzman doktorlar folik asit kullanımına gebeliğin 6 hafta öncesinden başlanılmasını tavsiye ediyor. Bayanlar gebelik için çıkardıkları takvimlerde yumurtlama süreleri ile ilgili bilgi alabiliyorlar. Bu doğrultuda bu zaman girilen cinsel ilişki sonrasında hamilelik olasılıkğı son derece yüksek oluyor. Bu dönemin hesaplanmasından sonra bayanlar 6 hafta öncesinde folik asit kullanımına başlayabilirler. Bu dönemde alınan folik asidin gebelik olasılıkğı üzerinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Gebelik olasılığını düşürme gibi bir etkisi olmamasının yanı sıra gebe kalma olasılığını arttırıcı bir etkisi de bulunmamaktadır. Gebelik olasılığını arttırmak için alınabilecek besinler ve yapılacak işlemler farklı alanlarda açıkça belirtilmektedir.

Hamilelik Sonrasında da Folik Asit Kullanımına Devam Edilmeli mi?

Bir bayanın hamilelik öncesindeki ve hamile kaldıktan sonraki döneminde bedeninin işleyişi tamamıyla değişiklik göstermektedir. Bu nedenle aldığı besinler, vitaminler, mineraller ve uyguladığı prosedürler hamilelik sonrasında bedeninde farklı etkiler yaratabilmektedir. Bayanların hamilelik öncesinde kullandıkları folik asit farklı bir fayda sağlarken hamilelik sonrasında kullanılması farklı bir fayda sağlar. Bu doğrultuda da bayanların hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sonrasında folik asit kullanmaları gereklidir. Daha önce hamilelik öncesinde kullanım süresi olan 6 hafta, hamilelik sonrasında 3 aya uzatılmaktadır. Toplamda bayanların 18 hafta Aralıksız folik asit kullanmaları gereklidir.

Birçok bayanın korktuğu NTD soruni hamilelik öncesinde folik asidin düzenli kullanımı vasıtası ile azaltılabilir. Bu doğrultuda yapılan bilimsel çalışmalar da bu tezi destekleyici niteliktedir. Ancak hamilelik sonrasında tüketilen folik asidin NTD riski üzerinde bir etkisi bulunmaz. Hamilelik sonrasında kullanılan folik asidin kansızlığa olumlu etkisi bulunmaktadır. Hem annenin hem de bebeğin kansızlık sorunu yaşamaması için folik asidi tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Folik asidin doğal besinlerden de alındığı düşünülürse çoğu bayan istemeden de bu vitamini almaktadır. Ancak gerekli düzeyde almak için bayanların eczanelerden 0,40 miligramlık tabletler biçiminde folik asidi tüketmeleri gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ