Filtre Kahve İçenler Birde Karbonatlı Deneyin!

Filtre Kahve İçenler Birde Karbonatlı Deneyin!

Filtre Kahve’de Karbonatın Faydaları

Filtre kahvenin faydaları saymakla bitmez. Fakat faydalı olduğu kadar mide yakıcı özelliği de var. İşte bu sebepden dolayı mutfağınızdan karbonatı eksik etmeyin! İşte nedeni…

Kahveyi pişirmeden önce içine bir miktar karbonat atmak çok basit bir işlem.Filtre kahveyi demlemeden önce toz halindeki kahvenin üzerine bir tutam karbonat atın ve ardından demlenmeye bırakın.Bu yaptığımız işlem bizim midemizi rahatlatıp kahveyi daha kolay sindirebilmemizi sağlayacak.

Kahvenin asidik özelliği hassas mideler için çok zararlı. Kahveye demlenirken ayrı bir parlaklık sağlayan, hatta kahvenin hoş bir tat almasında önemli rolü olan bu asidik özellik o kadar da masum değil.

Kaliteli bir kahve çekirdeği için bu özellikler büyük bir artı sağlarken, özellikle aşırı koyu renkte, fazla kavrulmuş ve ucuz çekirdeklerde bu asidik özellik, büyük zararlar verebiliyor. Bu zarardan en çok etkilenenler ise hassas bir mideye sahip olanlar ve günde bir bardaktan fazla kahve içenler oluyor.

Kahvenin asidik özelliği, karbonat gibi bir alkali sayesinde dengeleniyor. Kahvenin asidik özelliği, karbonat sayesinde gerçekten etkisiz hale gelebiliyor. Çünkü karbonat, bazik özellikler gösterdiğinden bir alkali sayılıyor. Bu da karbonatın asiditeyi azaltmak, dengelemek için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Filtre Kahvenin Tadında Bir Değişiklik Yapar Mı?

Karbonat, kahvenin tadında pek fark edilebilir bir değişiklik yapmıyor. Bir sürahi dolusu filtre kahve için 1/4 çay kaşığından fazla olmayacak şekilde karbonat kullanmak yeterli oluyor. Bu kadarcık karbonat, elbette kahvenin tadında köklü bir değişikliğe sebep olmuyor, hatta varlığıyla yokluğu arasındaki fark, tat açısından pek fark edilemiyor.

Ancak, sert kahveler içmeyi seviyorsanız karbonat kahvenin sertliğini azaltıyor ve üzerinde bir parça köpük oluşmasına neden oluyor.

Peki Türk Kahvesi Yaparken Karbonat Kullanılır Mı?

Buraya kadar anlattıklarımız filtre kahve için geçerliydi, Şimdi gelelim türk kahvesine.Türk kahvesi yaparken içine bir tutam karbonat atanlar hiç de az değil. Çoğu insan bunu sadece kahve daha bol köpüklü olsun diye yapıyor.

Daha köpüklü bir kahve yapmak istiyorsanız içine bir tutam karbonat koyun demeyeceğiz ama karbonat konulan kahvenin asidik özelliklerinin azaldığını, bu sayede içiminin daha yumuşak bir hal aldığını da tekrar etmeden geçmeyelim.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ