SadeKadınlar – Moda

Fazla Kilolar Kısırlık Sebebi,Çocuk Sahibi Olma Şansını Azaltıyor!

Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının sağlıklı kiloya sahip olması, yediklerine dikkat etmesi, vitaminlerini eksiksiz alması; tedavinin başarısını olumlu yönde etkiler

Kısırlık her geçen gün büyük bir sağlık problemİ haline geliyor. Bunun birçok farklı sebebi bulunuyor. Kadınlarda ve erkeklerde Kısırlık nedenleri nelerdir? …

KISIRLIK NEDİR KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen çiftlerin bir yıl içerisinde gebe kalamaması durumuna, infertilite (kısırlık) adı verilir. Çiftlerin aşağı yukarı yüzde 10-15’inde infertilite görülmektedir. Kadınların doğurganlık açısından en verimli oldukları yaş 25 yaş civarıdır ve bilhassa 35 yaşından sonra bu doğurganlıkta belirgin bir azalma oluşur. Bir çiftin bir yıl sonunda gebeliğe ulaşma olasılığı yüzde 85, iki yıl sonunda ise yüzde 93’dür. Bu nedenle, bilhassa genç çiftlerde çok da aceleci olmamak gerekir. Bir yıldan daha uzun süredir korunmasız ve düzenli bir cinsel ilişki yaşadıkları halde hamilelik elde edemeyen çiftlerde kısırlık sebebiyle araştırma yapmak uygundur. Yaşları 35’den çok olan çiftlerde ise kısırlık tetkiklerine başlamak için altı aylık bir sürede gebelik oluşmaması yeterli kabul edilir.

KADINLARDA KISIRLIK NEDENLERİ NELERDİR?

Tüm kısırlık vakalarının yüzde 10-15’inde herhangi bir kısırlık sebebi belirlenemez. Bu durum bilhassa kadınlarda daha ön plandadır. miyomlar da neden olur Kadınlarda temel kısırlık nedenleri arasında; yumurtlama sorunları, tüplerin kapalı olması, yumurtalık rezervinin az olması, rahimde polip ve miyom gibi patolojilerin olması, erken menopoz, tümörler, tiroid hastalıkları, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri, sigara, alkol, aşırı zayıf ya da aşırı şişman olmak söylenebilir.

ERKEKLERDE KISIRLIK SEBEPLERİ NELERDİR?

Erkeklerde kısırlığın araştırılması, sperm analizi üzerinden olmaktadır. Spermlerin hareketliliği, sayısı ve yapısı ayrıntılı incelenerek değerlendirilir. Erkeklerde kısırlığın nedenleri arasında; varikosel (testislerde kanı taşıyan damarlarda yetmezlik olması), azospermi (menide hiç sperm olmaması), genetik anomaliler, testis tümörleri, enfeksiyonlar, ilaç kullanımı, ereksiyon sorunları, sigara, alkol ve sebebi bilinmeyen sayı, hareketlilik sorunları sayılabilir.

KISIRLIĞA SEBEP OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Cep telefonlarının pantolonun cebinde taşınmasının olumsuz etkilerinin olduğu ve yumurtalık rezervini etkileyebileceği söylenebilir. Kısırlığı etkileyen diğer bir konu ise sağlıklı beslenmedir. Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının sağlıklı ve makul kilolara sahip olması, yediklerine dikkat etmesi, vitamin, mineral ve proteinlerini düzenli alması; tedavinin başarılı olmasını olumlu yönde etkileyen faktörlerin başında gelir. Tedavi öncesi aşırı kilolu anne adaylarının normal kilolara gelmesi; tedavi başarılı olmasını artırır. Fast-food gibi besleyici özelliği az olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Aşırı çay ve kahveden de uzak durulmalıdır. Günde üç fincandan fazla kahve içen anne adayları kesinlikle uyarılmalıdır. Vitaminlerin, bilhassa gıdalardan alınması başarı şansını artırır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ