SadeKadınlar – Moda

Ertesi Gün Hapı: İstenmeyen Gebelikleri Sonlandırma Yöntemi

İstenmeyen gebelikleri sonlandırma yöntemi olarak kullanılan ertesi gün hapı hakkında merak edilen tüm bilgileri özel araştırma haberimizde bulacaksınız. Ertesi

Ertesi Gün Hapı: İstenmeyen Gebelikleri Sonlandırma Yöntemi

İstenmeyen gebelikleri sonlandırma yöntemi olarak kullanılan ertesi gün hapı hakkında merak edilen tüm bilgileri özel araştırma haberimizde bulacaksınız. Adet gecikmesi yapar mı, kimler kullanabilir, hamile kalmayı önler mi, ne zaman içilmesi gerekir gibi konu başlıklarında detaylı bilgiler sunuyoruz.

Ertesi gün hapı ne zaman içilir?

Cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde mutlaka ertesi gün hapını içmelisiniz. Hapın etkili olması için ne kadar erken alırsanız, o kadar iyidir. Başarı oranı yüksek bir haptır, ancak bu sizin cinsel ilişkiden veya bir şekilde içeri boşalmadan hemen sonra içmenize de bağlıdır. Elinizi çabuk tutup en yakın eczaneye gidip ilacı alabilirsiniz. Ertesi gün hapında markalar çok çeşitlidir ancak içerikleri benzerdir, eczacının önerisini dinleyebilirsiniz.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için ertesigün hapı bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Prezervatif yırtılması, yanlışlıkla içe boşalma gibi durumlarda hamile kalmayı önlemek için tercih edilmektedir. Bu hap, Türkiye’de reçetesiz olarak satılmaktadır ve tüm eczanelerde vardır. Ancak dikkatli kullanılması gerekir çünkü ciddi sağlık riskleri doğurabilir.

Ertesi gün hapı ayda sadece 1 kez kullanılmalıdır.

Ertesi gün hapı adet düzensizliği yapabilir.

Ertesi gün hapını cinsel ilişkinin olduğu 3 gün içinde içilmelisiniz.

Kadın hastalıkları tedavisi görüyorsanız, kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız.

Ertesi gün hapı sonrası kanama olur mu?

Ertesi gün hapının kullanma talimatını okursanız, cinsel ilişkinin olduğu 72 saat içinde tablet şeklinde alınması gerektiğini göreceksiniz. Sonraki günlerde ara kanamalar gerçekleşebilir ancak bu her kadında olmaz. Ertesi gün hapının mantığı zaten, vücudu adet gördüğüne inandırmak ve gebe kalmasını önlemektir. Ertesi gün hapını ilişkiden sonraki 72 saat içinde içilmelidir.

Ertesi gün hapı adet gecikmesi yapar mı?

Evet, genellikle adet gecikmesi yapar. Bu süre kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 haftayı bulabilir. Eğer hala adet daha fazla gecikirse mutlaka bir kadın doğum uzmanı doktorla görüşün. Belki hap işe yaramadı ve hamile kalmış olabilirsiniz; tetikte olmakta fayda vardır.

Ertesi gün hapının başarı oranı nedir?

İlk 24 saat içinde kullanıldığında %95,

ikinci gün kullanıldığında %85,

üçüncü gün kullanıldığında %58 koruyucu etkinlik sağladığı bildirilmiştir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ