Kuru Ellere Ne İyi Gelir, Güzel Eller İçin Ne Yapmalı?

Hava değişimleri, sürekli bir sıcak bir soğuk suyla temas ellerin kurumasına ve egzamaya yol açıyor..

Kuru Ellere Ne İyi Gelir, Güzel Eller İçin Ne Yapmalı?

Pürüzsüz ve nemli ciltte doğal yağlar, nemi tutarak cildin kurumasını önler. Ancak cildinizde yeterince yağ yoksa nem kaybeder. Bu, cildinizin ve ellerinizi kurumasına ve çatlamaya neden olabilir.

Ellerin kuruması ve çatlaması genel olarak yaygındır. Teknik olarak tehlikeli bir durum olmasa da çok rahatsız edici olabilir. Çoğu durumda, kuru eller çevresel koşullardan kaynaklanır. Örneğin hava, kuru ellere neden olabilir. Sık sık el yıkama, kimyasallara maruz kalma ve bazı tıbbi durumlar ellerinizi kurutabilir.

Bununla birlikte, nedeni ne olursa olsun susus kalmış cildinizi nemli tutmanın birkaç yolu vardır. Kuruluğun çareleri, önleme yolları ve ilk etapta buna neyin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ellerde kuruluk neden olur?

Hava Koşulları:
Soğuk aylarda cildinizin kuruması yaygındır. İklim değişiklikleri, özellikle havada çok fazla nem olmayan soğuk hava, ellerin kurumasına neden olabilir. Havadaki azalan nem ciltteki nemi çeker.

İşyeri Şartları:

İşyeri koşulları da kuru ellere neden olabilir. Hemşire, doktor veya öğretmen gibi kapsamlı el yıkama gerektiren işleri olan kişiler, kuru ellerin farkına varabilir. Fabrika çalışanları veya kuaförler rutin olarak kimyasallara veya diğer sert tahriş edici maddelere maruz kalabilir. Bunlar kuru ellere yol açabilir.

Tıbbi durumlar:
Bazı tıbbi durumlar da ellerin kurumasına neden olabilir. Örneğin, diyabet veya lupus gibi otoimmün bozuklukları olan kişiler, ellere kan dolaşımını azaltmış olabilir. Bu, ellerinin daha kolay tahriş olmasına neden olur. Cilt iltihabına neden olan iki durum olan egzama ve sedef hastalığı da ellerin kuruması, cilt soyulması ve çatlamaya neden olabilir.

Kuru eller için Neler Yapılabilir?

Kuru ellerle mücadele etmek için aşağıdaki çözümlerden bazılarını deneyebilirsiniz:

1. Nemlendirin

Bebek yağı veya diğer besleyici yağ: Yoğun nemlendiricilerin yanı sıra bebek yağı harikalar yaratabilir. Yağ, nemlendiricilere göre daha iyi nem tutma özelliklerine sahiptir.

Aloe vera: Taze bir aloe vera jeli ile ovalamanın cilt üzerinde yatıştırıcı ve nemlendirici etkisi vardır. Bu temelde jelde bulunan yüksek nem içeriğinden kaynaklanmaktadır.Kuru Ellere Ne İyi Gelir, Güzel Eller İçin Ne Yapmalı?

2. Eldiven giyin

Elleriniz bulaşık yıkarken olduğu gibi sık sık suya daldırılıyorsa, bir çift eldiven kullanmayı düşünün. Eldivenler, suyun cildinizin doğal yağlarından arınmasını önlemeye yardımcı olur.

3. Stresi azaltın

Çılgınca gelebilir, ancak stres ve egzama arasında küçük bir ilişki olabilir. Bu nedenle, egzamanın neden olduğu kuru deriden ellerinizin bozulduğunu fark ederseniz, stresi azaltmak için biraz zaman ayırın.

4. Geceleri Nemlendirici Kullanın

Kuru eller için en iyi çarelerden biri, geceleri losyon veya bir nemlendiriciyle, örneğin vazelin kullanın. Ardından ellerinizi bir çift yumuşak eldiven veya çorapla örtün. Nemlendiriciyi hapsetmek cildinize daha iyi emilmesine yardımcı olacak ve bebek gibi pürüzsüz ellerle uyanacaksınız.

5. İlacı düşünün

Şiddetli egzaman varsa, cildinin iyileşmesi için ilaçlar gerekli olabilir. Doktorunuz cildinize uygulayabileceğiniz steroidleri veya hatta ağızdan alacağınız bir antibiyotik reçete edebilir.

6. Doktorunuza UV ışık tedavisi hakkında danışın

Bazı şiddetli sedef hastalığı vakalarında ultraviyole (UV) tedavisi de cildin kendini iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir UV tedavisi denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Egzama için evde ne yapabilirim?

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atınız ve altı dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyun ve en az on dakika etki ettirin. Bir saat ellerinizi yıkamayın. Bir saat sonra ellerinizi suyla durulayın. Haftada üç kez, toplamda iki hafta bu uygulamayı tekrar edin. Her defasında taze olarak hazırlanması gerekir.

Eğer egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizdeyse, hazırladığınız suyu kaşık veya kepçe yardımıyla egzamalı bölgenin üzerine on dakika boyunca dökünüz. Suyu egzamalı bölgelerin üzerine dökerken, yakmayacak derecede ılıktan biraz daha sıcak olmasına dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ