Dudak Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Dudak Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Ağız boşluğunda en yaygın görülen kanser çeşidi dudak kanseridir. Dudak Kanseri Öldürür Mü? Dudak kanseri’nin ölüme neden olup olmayacağı hastalığın hangi safhada teşhis edildiğine etrafa yayılıp yayılmadığına ve hastanın tedaviye cevap veri vermemesine göre değişiklik gösterir.

Tüm baş boyun bölgesine yerleşen kanserlerin %12’si kadardır ve sık sık alt dudakta görülür. Nadiren ağız köşesinde ve üst dudakta da yerleşebilir. Daha çok 60 yaş üzeri hastalarda rastlanmakla beraber erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmektedir.

Dudak Kanseri Neden Olur Dudak Kanseri Öldürür Mü

Dudak Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak etken olarak kabul edilir. Dudak, koruyucu renkli tabakası olmadığı için güneş ışığına bağlı değişikliklere meyillidir. Bu nedenle zencilerde dudak kanseri nispeten az görülür.İkinci öne sürülen etken tütün ve sigara kullanımıdır. Ağız ve dişlerin hijyenik bozukluğu. Alkol kullanımı diğer risk etkenleri arasında sayılabilir.

Dudak tümörleri genelde erken belirti verdiği için erken teşhis edilirler. Erken safhalarda sık sık tek semptom lökoplazik alan üzerinde (beyaz kabuklu lezyonlar) oluşan bir kabarcık ve sulanmadır. Lezyon üzerinde kabuk oluşumu ve kaldırılınca kanama karakteristiktir. Bu tür kurutlanma, kanser daha derin dokulara ulaşmadan önce yıllarca sürebilir.

Karsinom ilerledikçe çene kemiği tutulumu görülebilir. Üst dudak ve ağız köşesi kanserleri daha süratli ilerler, kısa zamanda ülsere olur ve daha çabuk yayılırlar, daha kötü seyirlidirler. Alt dudak kanserlerinde kanserin büyüklüğüne göre artan oranda boyuna dağılım vardır. Ağız köşesi lezyonlarında ise ilk değerlendirmede boyun lenf bezlerine yayılma oranı daha fazladır.

Dudak Kanserinin Tanısı ve Tedavisi Nasıl Olur?

Dudak kanserlerinin net tanısı biyopsi alınması (kanserli dokudan parça alınması) ve alınan parçanın patolojide incelenmesi ile konulur. Dudak kanserleri tedavisinde hastalığın yaygınlığı oldukça önemlidir.

Tümörün yerleşimi, büyüklüğü ve dağılımına göre dudaktaki tümörün bir miktar sağlıklı doku ile beraber çıkartılması ve gerekli hastalarda boyun disseksiyonu tedavide uygulanır.

Genellikle erken dönemlerde cerrahi operasyon yeterli olurken daha ileri evrelerde cerrahi ile beraber radyoterapi ve kemoterapi tedavileri de gerekebilmektedir.

Dudakta Oluşan Lezyonlarda Ne Yapılmalı?

Dudak kanserlerinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Erken dönemde yakalanan bir dudak kanserinde tedavi ile başarı şansı %80-95 arasında iken ilerlemiş evrelerde bu oran %50’lere gerilemektedir.

Bu nedenle; bilhassa uzun süre dudağınızda bulunan, üzeri kabuklu ve kanamalı lezyonlarınız var ise ve yaşınız 60 yaşın üzerinde ise, sigara kullanıyorsanız ya da güneş altında çalışıyorsanız ve güneşe ışınlarına fazla maruz kalıyorsanız kesinlikle bir KBB doktoruna müracaat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ