Domates Böbrek Taşına İyi Geliyor

Taze sıkılmış domates suyunun, böbrek taşı oluşumunu önleyen sitrat açısından zengin olduğu belirtildi.

Domates Böbrek Taşına İyi Geliyor

Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Yılmaz, taze sıkılmış domates suyunun, böbrek taşı oluşumuna engel olan sitrat açısından zengin olduğunu ifade etti.

Yılmaz, böbrekte taş oluşması sonucu meydana gelen rahatsızlık için medikal tedavilerin veya ilaçların çok etkili olmadığını açıkladı.

Taş oluşumunu tamamıyla önlemek olanaksız

Tedavilerle taş oluşumunu tamamıyla engelleyemediklerini dile getiren Yılmaz, “Fakat kullanabildiğimiz yardımcı tedaviler, ilaçlar var. En kolay taş tedavisi vücut dışından şok dalgalarıyla taşın kırılmasıdır. Endoskopik tekniklerle taşın böbrekten ve üreterlerden alınması ve son yıllarda çok tercih etmediğimiz açık ameliyat opsiyonu da elimizde bulunuyor” dedi.

Sitrat maddesi koruyucu

Böbrekteki taşların ailevi yatkınlık sebebi ile oluşabildiğini veya doğuşsal bazı problemlerle ortaya çıkabildiğini belirten Yılmaz, “İdrarda koruyucu bazı maddeler vardır ki bunların en önemlisi sitrattır. Sitratın azlığı, taş oluşumuna neden olabilir. Bazı gıdalarda sitrat maddesinin daha yoğun olduğu ortaya konmuştur” şeklinde konuştu.

Portakal suyu ile ilgili çalışmalar da var

Hastaya dışarıdan vererek, idrardaki sitrat miktarını artırabildiklerini kaydeden Yılmaz, şu şekilde devam etti:

“Bunun ile ilgili yapılmış farklı bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bilhassa turunçgillerin taze sıkılmış suları. Bu konu ile ilgili en çok yapılan çalışma limon ile ilgili. Hastalarımıza limonu bir litrelik suya tamamen sıkmalarını ve çok hafif tatlandırarak içmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü idrardaki sitrat miktarı limonata ile artabilir. Bunun ile ilgili bilimsel çalışmalar var. Limonun yanında portakal suyu ile ilgili de laboratuvar çalışmaları bulunmaktadır. Hastaların taze sıkılmış portakal ve greyfurt suyu içmesi de benzer biçimde idrarda sitrat miktarını artırarak, koruyucu etki yapacaktır.”

Domates suyundaki sitrat

İdrardaki sitrat miktarını artıran ilaçları bazı hastaların kullanamadığına işaret eden Yılmaz, “Özellikle mide hastası olanlar bu ilaçları içemeyebilir. Oysa limon, portakal ve greyfurt suyunun kullanışlı ve ilaca eşdeğer sitrat miktarı sağlayabildiği için hastalarımıza tavsiye edilebilir. Turunçgillerin dışında da bazı sebzelerin de bünyesinde sitratın fazla olduğu tesbit edildi. Kliniğimizde yapılan bir laboratuvar çalışmasında taze sıkılmış domates suyunun da idrardaki sitrat miktarını limon kadar artırabildiği ortaya kondu. Çeri, bahçe domatesi veya sera domatesi arasında sitrat açısından fark olmadığını belirledik” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ