Dişlerdeki Sarı Lekeler Nasıl Önlenir?

Dişlerdeki Sarı Lekeler Nasıl Önlenir?

Dişlerde sararma veya lekelenme neden olur? Yaşlandıkça, dişlerimizdeki gözenekli dış mine tabakası incelmeye başlar. Bu, altındaki dentin adı verilen doğal sarı malzemenin daha belirgin bir şekilde görünmesini sağlar.

Emayeniz ne kadar ince olursa, dentin o kadar fazla görünür ve dişlerinize sarı bir renk verir. Emaye de doğal olarak gözenekli olduğundan, yaşlandıkça içindeki mikroskobik delikler büyür. Bu, dişleri lekelenmeye daha duyarlı hale getirir.

Genetik faktörler, dişlerimizin ne kadar beyaz göründüğünde de rol oynayabilir. Bazı insanlar diğerlerinden daha parlak veya daha kalın diş minesiyle doğarlar, bazıları ise daha ince bir mine tabakasına veya doğal olarak daha koyu olan dişlere sahiptir.

Yaş, kalıtsal faktörler ve belirli ilaç türlerinin yanı sıra, yaşam tarzı seçimlerimiz dişlerimizin sararması ve lekelenmesinde rol oynayabilir. Örneğin, sigara içmek diş lekelenmesinin birincil nedenidir. Düzenli olarak kahve, siyah çay, şarap ve soda içmek sağlıklı dişlerin bile zamanla renk değiştirmesine neden olabilir.

Evden sararma ve lekelenme etkileri nasıl azaltılır?

Lekelenmeyle mücadele etmek ve size daha parlak bir gülümseme vermek için yapabileceğiniz çok basit şeyler var! Bunlardan en belirgin olanı iyi diş hijyeni sağlamaktır. Bu, dişlerinizi her seferinde en az iki dakika olmak üzere günde iki kez fırçalamayı ve her gece yatmadan önce diş ipi kullanmayı içerir.

Bu, dişlerin kenarlarında biriken plakların giderilmesine yardımcı olacaktır, çünkü bunlar lekeleri çekebilir ve onları daha belirgin hale getirebilir.

Lekelenmeye katkıda bulunan yiyecek ve içecekleri tüketme şekliniz de bir fark yaratabilir. Soğuk çay veya soda içerken pipet kullanın ve dişlerinizle temasını en aza indirmek için kahve ve sıcak çayı uzun süre yudumlamaktan kaçının.

Lekeleri önlemenin bir başka kolay yolu da soya sosu, yaban mersini ve pancar gibi asidik veya yüksek pigmentli yiyecekleri tükettikten sonra ağzınızı suyla çalkalamaktır. Düzenli diş hekimi ziyaretleri, dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı, temiz ve hissettikleri kadar iyi görünmenin önemli bir parçasıdır!

Dişlerinizin Sarı Lekelerden Korumak için Bu Gıdalardan Uzak Durun

İşte dişlerinizi sarartan bazı yiyecek ve içecekler;

Kahve
Çay
Kola
Kırmızı Şarap
Pancar
Domates Sosu
Dondurulmuş Gıdalar
Balzamik Sirke
Köri
Yaban Mersini
Soya Sosu
Soda
Havuç Suyu

Güzel bir gülüş insanın imzası gibidir, güzel gülüşün yolu da  dişlerin bembeyaz olmasına bağlıdır. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra, uzmanlar tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemleri de, insanın özgüvenini oldukça yükseltir. Ancak dişlerinizin beyazlığının  kalıcı olmasını istiyorsanız bazı yiyecek ve içeceklerin tüketimini en aza indirgemeniz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ