Dişlerde Şekil Bozukluğu İçin Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding uygulaması nedir? Sizin için yazdık…

Dişlerde Şekil Bozukluğu İçin Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding uygulaması nedir? Nasıl uygulanır? Dişlerdeki şekil bozuklukları kırık, ayrık kötü görünümler bonding yöntemi ile gideriliyor.

Bütün yaş gruplarına uygulanabilen Bonding uygulamasında kullanılan malzemeler, dişin dış yüzeyine tutturularak uygulanıyor, dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları bu şekilde gideriliyor.

Diş Yapıştırma Nedir?

Dişlerin yapıştırılması, diş renginde bir reçine malzemesinin (dayanıklı bir plastik malzeme) uygulandığı ve özel bir ışıkla sertleştirildiği, sonuçta bir kişinin gülümsemesini eski haline getirmek veya iyileştirmek için malzemeyi dişe “bağlayan” bir prosedürdür.

Diş Yapıştırma Neden Yapılır?

Çürük dişleri onarmak için (kompozit reçineler boşlukları doldurmak için kullanılır)

Yontulmuş veya çatlamış dişleri onarmak için

Renksiz dişlerin görünümünü iyileştirmek için

Dişler arasındaki boşlukları kapatmak için

Dişleri daha uzun göstermek için

Dişlerin şeklini değiştirmek için

Amalgam dolgulara kozmetik bir alternatif olarak

Diş etleri çekildiğinde açığa çıkan diş kökünün bir kısmını korumak için

Diş Yapıştırma İşlemi

Hazırlık

Dental bağlantı için çok az ön hazırlık gereklidir. Bonding çürümüş bir dişi doldurmak için kullanılmadığı, dişin şeklini değiştirmek için delinmesi gerekmediği veya çip sinire yakın olmadığı sürece anestezi genellikle gerekli değildir. Diş hekiminiz, dişinizin rengiyle yakından eşleşen bir kompozit reçine rengi seçmek için bir renk tonu kılavuzu kullanacaktır.

Bağlama işlemi

Diş hekimi dişin yüzeyini pürüzlendirecek ve bir bakım sıvısı uygulayacaktır. Bu prosedürler, bağlayıcı materyalin dişe yapışmasına yardımcı olur. Diş renginde, macun benzeri reçine uygulanır, kalıplanır ve istenen şekle getirilir. Malzeme, parlak (genellikle mavi) bir ışık veya lazerle sertleştirilir. Materyal sertleştikten sonra, diş hekiminiz materyali daha fazla kırpacak ve şekillendirecek, ardından diş yüzeyinin geri kalanının parlaklığına uyacak şekilde parlatacaktır.

Tamamlanma zamanı

Dişlerin bağlanması, diş başına yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer. Bonding uygulamasının bazı sınırlamaları nedeniyle, bazı diş hekimleri bunu küçük kozmetik değişiklikler, kozmetik sorunların kısa süreli düzeltilmesi ve ısırma basıncının çok düşük olduğu bölgelerdeki (örneğin ön dişler) dişlerin düzeltilmesi için en uygun yöntem olarak görmektedir. Sizin için en iyi kozmetik yaklaşım hakkında diş hekiminizle konuşun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ