Bayan Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

2022’nin En Hoş Örgü Topuz Saç Modelleri

Bayanlar İçin En Güzel 2023 Ombre Saç Renkleri

Bikini Bölgesini Beyazlatan Etkili 12 Kür Tarifi

2022 Kış Kombinlerinin Şık Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

2022 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2022 Düğün ve Nişan İçin Uzun Abiye Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 14 Mayıs 2022

Evde Egzersizle Burun Nasıl Küçültülür?

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

2022 En Güzel Kızıl Saç Renk ve Modelleri

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Ünlü Markaların En Şık Abiye Elbise Modelleri

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

Yüzdeki ve Sırttaki Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

Yılbaşı Gecesi İçin Ünlü Markaların Abiye Modelleri

Çin’deki Corona Virüs (Koronavirüs) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin’deki Corona Virüs (Koronavirüs) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni tanımlanan bir Corona virüs Çin’de ortaya çıktı ve şimdi birkaç ülkeye daha yayıldı. Onaylanan vakaların ve ölümlerin sayısı artmaya devam ettikçe, sağlık görevlileri virüs hakkında daha fazla bilgi edinmek, yayılmasını engellemek ve önlem almak için tüm cephelerde çalışıyorlar.

İşte 2019-nCoV olarak adlandırılan Corona virüs hakkında bilmeniz gerekenler

Koronavirüs nedir?

Koronavirüsler, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarına neden olabilecek geniş bir virüs ailesidir . Çoğu insan hayatının bir noktasında koronavirüslerle yakalanır, ancak semptomlar genellikle hafif ila orta derecelidir. Bazı durumlarda, virüsler pnömoni ve bronşit gibi alt solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

Bu virüsler dünya çapında hayvanlar arasında yaygındır, ancak sadece bir avuç insanı etkilediği bilinmektedir. Nadiren, koronavirüsler gelişebilir ve hayvanlardan insanlara yayılabilir. Orta solunum sendromu koronavirüs (MERS-CoV) ve her ikisinin de daha ciddi semptomlara neden olduğu bilinen ciddi akut solunum problemi koronavirüs (SARS-Cov) olarak bilinen koronavirüslerde olan şey budur.

Yeni virüse kaç kişiye Bulaştı?

BBC‘ye göre , 23 Ocak’tan itibaren Çin’de 2019-nCoV virüsüne bağlı 500’den fazla onaylanmış vaka ve 17 ölüm var . Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 20 Ocak’ta, hastaların 51’inin “ağır hasta” ve 12’sinin “kritik durumda” olduğunu söyledi.

Virüs ne kadar yayıldı?

Pnömoni benzeri virüsün ilk vakaları 31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde bildirildi. O zamandan beri virüs Tayland, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere çeşitli ülkelere yayıldı. Yetkilileri 21 Ocak’ta ABD’deki ilk vakayı 15 Ocak’ta Wuhan’dan ABD’ye döndükten sonra virüse sahip 1 kişi olduğu doğrulandı .

Corona Virüsü İlk Olarak Nerede Ortaya Çıktı?

Yeni bir araştırma, yılanların Çin’de bir salgına neden olan yeni corona virüs kaynağı olabileceğini gösteriyor.
Virüs, Wuhan’da yerel bir deniz ürünleri ve hayvan pazarını ziyaret eden insanlarda ilk kez ortaya çıktığını sadece bir hayvandan insanlara bulaştığını söyledi. Bununla birlikte, yeni bir çalışmada, araştırmacılar 2019-nCoV (şimdi virüs olarak adlandırılır) genlerini dizildi ve daha sonra dünyadaki çeşitli hayvanları enfekte eden 200’den fazla koronavirüsün genetik dizileri ile karşılaştırdılar. Journal of Medical Virology’de ayrıntıları verilen sonuçları, 2019-nCoV’un muhtemelen yılanlardan kaynaklandığını öne sürdü .

Ne tür bir yılan olduğuna gelince, bilim adamları salgının ortaya çıktığı güneydoğu Çin’de ortak oktası olan iki yılan olduğunu belirtti: çok bantlı krait ( Bungarus multicinctus ) ve Çin kobrası ( Naja atra ).

Corona Virüsü bir yılandan insanlara nasıl bulaştı?Corona Virüsü bir yılandan insanlara nasıl bulaştı

Yetkililer, deniz ürünleri pazarının yeni bir virüsün neden olduğu bir pnömoni salgını ile bağlantılı olduğuna inanıyor.
Bazı virüslerin insanlara bulaşabildiği bilinmektedir ve bu koronavirüs bunlardan biridir. Ama nasıl? Journal of Medical Virology’de yayınlanan ve muhtemelen yılan konağını ortaya çıkaran çalışma, 2019-nCoV’deki viral proteinlerden birinde yapılan bir değişikliğin, virüsün belirli konakçı hücrelerdeki reseptörleri tanımasına ve bağlanmasına izin verdiğini buldu. Bu yetenek hücrelere girmek için kritik bir adımdır ve araştırmacılar bu özel proteindeki değişimin virüslerin yılanlardan insanlara atlamasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Virüs insanlar arasında yayılabilir mi?

Evet, sınırlı durumlarda, CDC’ye göre, ancak birincil bulaşma şekli hayvandan insana benziyor. Birinin virüsü nasıl yakalanacağı konusunda CDC, insan koronavirüslerinin en çok enfekte olmuş bir kişi ile diğerleri arasında şu yollarla bulaştığını söylüyor:

– Hava (öksürük veya hapşırmadaki viral parçacıklardan);

– Kişisel teması kapatın (dokunma veya el sallayarak);

– Üzerinde viral parçacıklar bulunan bir nesne veya yüzey (daha sonra ellerinizi yıkamadan önce ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunduğunuzda);

—Ve nadiren fekal kontaminasyondan.

Bu virüs nasıl bir pandemiye neden olur?

Bu virüsün veya herhangi bir insanlarda bir pandemiye yol açması için üç şey yapması gerekir: Live Science raporuna göre , insanları etkili bir şekilde enfekte eder, insanlarda çoğalır ve daha sonra insanlar arasında kolayca yayılır . Şu anda CDC, bu virüsün insanlar arasında sınırlı bir şekilde bulaştığını söylüyor, ancak hala araştırıyorlar.

Yeni Corona virüs’ün belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Corona virüs ün belirtileri ateş, öksürük ve nefes almada zorluk olarak biliniyor. CDC’ye göre , koronavirüs enfeksiyonları için spesifik bir tedavi yoktur ve çoğu insan kendi başına iyileşir . Bu nedenle tedavi, semptomları hafifletmek için dinlenme ve ilaç tedavisini gereklidir. Sıcak duş, boğaz ağrısını ve öksürüğü gidermeye yardımcı olabilir. Hafif hastaysanız, çok fazla sıvı içip dinlenmelisiniz, ancak belirtilerinizden endişe ediyorsanız, bir sağlık uzmanına görünmelisiniz. (Bu, özellikle yeni virüse yönelik olmayan tüm koronavirüsler için tavsiye niteliğindedir).

Yeni koronavirüs için aşı yoktur, ancak ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki araştırmacılar, bir tane geliştirmenin ilk aşamalarında olduklarını doğruladılar. Ek olarak, ilaç şirketi Regeneron, NBC News’e göre , bu virüs için bir tedavi geliştirmenin erken aşamalarında olduğunu açıkladı.

Koronavirüsün yayılmasını durdurmak için neler yapılıyor?

Çinli yetkililer, Wuhan şehrini karantinaya almaya başladı ve metro sistemi, havaalanı, tren ve otobüs istasyonları da dahil olmak üzere şehre toplu taşıma araçlarını kesti. Yetkililer ayrıca şehre giden otoyollara erişimi kesmeye başladılar.

ABD’deki büyük havaalanları gelen yolcuların enfekte olmadığından emin olmak için taramalara başladı. Buna ek olarak, CDC şimdi Wuhan’a zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınılmasını önermektedir.

Önümüzdeki günlerde ne bekliyoruz?

MERS ve SARS ile olanlara bakıldığında, CDC’ye göre , virüsün insanlar arasında yakın temastan bir miktar yayılmasının devam etmesi muhtemeldir . Muhtemelen ABD’de de dahil olmak üzere daha fazla vaka önümüzdeki günlerde tespit edilecek.

İnsanlar kendilerini ve ailesini nasıl koruyabilir?

Wuhan’a seyahat ediyorsanız , CDC’ye göre hasta insanlarla temastan kaçınmalı, ölü veya canlı hayvanlardan, hayvan pazarlarından veya pişmemiş et gibi hayvanlardan gelen ürünlerden kaçınmalısınız . Sık ​​sık ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkamalısınız.

Wuhan’a seyahat eden ve sonraki iki hafta içinde ateş, öksürük veya nefes almakta zorluk çeken insanlar derhal tıbbi yardım almalı ve sağlık görevlilerini son seyahatleri hakkında bilgilendirmelidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ