SadeKadınlar – Moda

Cilt Bakımı Kuruyan ve Nemini Kaybeden Ciltler İçin

Soğuk hava, sert rüzgar ve kirli havaya maruz kalan cildimiz kurur, nemini kaybeder. Kış aylarında cilt bakımı için bazı püf noktaları sizler için araştırdık. İşte soğuk havalarda cilt bakımının püf noktaları…

Cilt Bakımı Kuruyan ve Nemini Kaybeden Ciltler İçin

Soğuk hava, sert rüzgar ve kirli havaya maruz kalan cildimiz kurur, nemini kaybeder. Kış aylarında cilt bakımı için bazı püf noktaları sizler için araştırdık. İşte soğuk havalarda cilt bakımı püf noktaları

Kış aylarında maruz kaldığımız soğuk hava, sigara dumanı, hava kirliliği ve stres gibi faktörler cildimizin daha hızlı yaşlanmasına sebep oluyor ve gözeneklerimizi tıkıyor. Oksijen alamayan cildimiz canlılığını ve ışıltısını kaybediyor. Bu nedenle her gün mutlaka cildimize uygun temizleyiciler ve bakım kremleri ile cildimizi bu olumsuz etkilerden arındırmamız gerekiyor.

Kışın yaz aylarına göre daha az su ihtiyacımız olduğunu hissetsek de soğuk ve kuru hava nedeniyle vücut su kaybına uğrar. Bu da cildin nemini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle genel vücut sağlığımız ve cildimiz için bol bol su içmeliyiz.

HER SABAH MUTLAKA NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Cildimiz doğrudan soğuk havaya maruz kaldıkça nem kaybeder. Nem kaybı ise birçok cilt problemine neden olur. Ciltte pullanma, çatlama ya da kırışıklık gibi cilt sağlığınızı bozacak etkenlere maruz kalmamak için her sabah temizleme sonrası cildinizi nemlendirmelisiniz. Nemlendiriciler, cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Her sabah düzenli kullanıldığında cildin görevini daha sağlıklı şekilde yerine getirmesine destek olur; cildi pürüzsüz ve yumuşak yapar. Seçeceğiniz nemlendiricinin silikon, paraben ve renklendirici gibi kimyasallar içermediğinden mutlaka emin olun.

DÜZENELİ UYKU İLE CİLDİNİZ YENİLENİR

Düzenli ve kaliteli uyku cilt sağlığı üzerinde doğrudan etkilidir. Düzenli uykuyla hormonlarımız dengelenir ve cildimiz yenilenir.

Yetersiz uyku ise cildin esnekliğini ve canlılığını sağlayan kolajen yapısını bozar. Bu yapının bozulmasıyla cilt savunmasız hale gelir, kırışıklıklar artar ve toksinler kolayca birikir. Bu nedenle her gün mutlaka yeterli ve kaliteli uyku aldığımızdan emin olmalıyız.

C VİTAMİNİ CİLDİ GENÇLEŞTİRİR

Kışın cildimizi zararlı etkenlerden korumak için bol bol meyve ve sebze tüketmeliyiz. Meyve ve sebzeler, serbest radikallerin neden olduğu hasarlara karşı cildi koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Örneğin C vitamini hem cildi gençleştirme hem de nemlendirme özelliğine sahiptir. Güçlü bir bağışıklığın yanında cilt sağlığınız için de beslenmenize bol bol meyve sebze eklemelisiniz.

ÇOK SICAK SUYLA DUŞ ALMAK CİLT ÇATLAKLARINI NEDEN OLUR

Belirli bir ısının üzerindeki su, teninizdeki ‘lipit’ yani yağ bariyerini kaldırarak cildinizi kurutur ve dış etkenlere açık hale getirir. Cildin nemini söküp atan sıcak su, ciltte çatlamalardan tahrişe kadar birçok olumsuz etkiye neden olur. Bu nedenle duş sırasında suyun ısısını dengelemeyi ve duş sonrası vücudunuzu nemlendirmeyi unutmayın.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ