Çikolata Kisti Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti bir çok bayanın ortak sorunudur. Özellik çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarda engel teşkil etmektedir.

Çikolata kisti sorunu olan kişilerde genelde ağrılı adet görme, ilişki sırasında ağrı, kronik pelvik ağrı görüldüğünü, kistin yerleşim yeri ve özelliklerine göre de kısırlık gibi problemlere da neden olabilir.
Çoğunlukla belirtileri gözlemlenebilir olan çikolata kisti hastalığının üreme çağındaki kadınlarda daha sıklıkla görülür.

çikolata kisti

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin her kadında neden olduğu belirtilerin ve belirtilerin yoğunluğu farklılığına dikkat çeken İyibozkurt, “Çeşitli durumlarda hastada herhangi bir Ağrı veya farklı bir problem söz konusu olmazken, bazı hastalar belirtileri son derece şiddetli yaşayabilir. Şiddetli adet sancıları, çikolata kistinin en yaygın belirtisidir. Çikolata kistine ait sancılar, ağrı kesiciler ile dindirilemez. Adet zamanlarında yaşanan bu sancılar; kusma, ishal veya mide bulantısına neden olabilir.

Çikolata kisti sorununa sahip olan hastaların ortalama olarak %20’sinde adet zamanları dışında da kronik ağrı meydana gelmektedir. Ancak pelvik ağrılar, her çikolata kisti olan kadında görülmez. Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması, çikolata kistinin yol açabileceği belirtiler arasındadır. Çikolata kisti sorunu olan kadınlarda kanamalar daha yoğun olabilmektedir. Regl dönemi, çikolata kisti olmayan kadınlara göre daha uzun sürebilir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin bildirdiği rakamlara göre, kısırlık problemi olan kadınların % 50′ sinde çikolata kisti söz konusudur.

Çikolata kisti, depresyon ve yorgunluğa neden olabilmektedir. Adet döneminin yoğun geçmesi, kadını psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmektedir. Çikolata kistleri, idrara çıkarken de çeşitli zorluklara neden olabilmektedir. İdrara çıkarken yanma veya zorlanma söz konusu olabilir. İdrar yaparken kanama gibi belirtiler söz konusu olabilir. Kadınların bazılarında çikolata kistinin neden olabileceği kronik kabızlık veya ishal görülebilir” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ