Çene Kıllarına Dikkat!Hastalık Habercisi Olabilir

Çene Kıllarına Dikkat!Hastalık Habercisi Olabilir

Çene Kıllarının Sebepleri Neler Olabilir?

Gebelik döneminde ya da hormonsal bir düzensizlik sırasında artan tüylenme sorunu bazen ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Aynaya baktığınızda gördüğünüz çene tüylerinize dikkat etmekte fayda var.

Genetik faktörler

Aşırı çene tüylenmesi genetik olabilir. Ailenizde bu sorunu yaşayan var ise sizde de olması muhtemel.

Hormon düzensizliği

Hormonlar çene kıllarını tetikleyen faktörlerden biri olabilir. Androjen denilen hormonun fazlalılığı bu soruna yol açabilir.

Yaş

Yaş ilerledikçe tüylenme artabilir. Menopozla da doğrudan bağlantılıdır.

Polistik over sendromu

Polistik Over işte bu daha önemli bir sorun.Üreme sağlığı hormonlarla bağlantılıdır. Çene kılları tek başına buna bir işaret değildir. Aynı zamanda düzensiz adet görme, kilo kaybetme, bazen de yumurtalık kistleri buna eşlik eder. Bu tarz şikayetleriniz varsa hemen bir doktora gitmekte yarar var.

Cushing hastalığı

Cushing hastalığı da çene kıllarına neden olabilir. Bu hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. ACTH bir stres hormonu olan kortizolün üretimini ve salınımını kontrol eder. Bu hastalık içinde doktora gitmek gerekir.

İstenmeyen çene kıllarından nasıl kurtulabilirim?

Çene tüylerinden kurtulmak istiyorsanız lazer yöntemi kullanılmaktadır.Ama bu yöntemi kullanmadan önce mutlaka doktora başvurup bir fikir almalısınız.

Gebelik veya doğum kontrolü

Hamilelik döneminde vücudun çeşitli bölgelerinde olduğu gibi çenede aşırı tüylenme olabilir. Bu normal ve olağan bir durumdur. Genellikle geçicidir.Hormanlar hamilelik döneminde değişiklik  gösterdiği için endişe etmeye gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ