Ciltte Oluşan Çatlaklar Nasıl Engellenir?

Ciltte Oluşan Çatlaklar Nasıl Engellenir?

Neredeyse her 3 kadından birinde görülen cilt çatlakları, sık sık kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor. Çatlaklar gebelikte, ergenlikte, vücut geliştirme çalışanlarda, hormon tedavisi görenlerde yada bazı ilaçların yan etkisi olarak oluşabilir.

Çatlaklar vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. Fakat en sık yağ miktarının fazla olduğu vücut alanlarında kendini gösterir. En yaygın karın, göğüsler, üst kollar, sırt, baldırlar, kalçalarda karşımıza çıkar. Kadınlarda daha sıktır. Kadınların % 75-90’ında hamilelikleri sırasında bir miktar deri çatlağı oluşmaktadır.”

çatlak

Cilt Çatlaklarını Doğal Yağlar İle Engellemek Mümkün

Çatlaklar için badem yağı en çok önerilen doğal çözümlerin başını çeker diyebiliriz. Özellikle hamilelikte kadınların güvenle başvurabilecekleri yöntemlerden biridir.

E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. E vitamini cildin kolajen ve elastin içeriğini arttırmaya yardımcıdır. Ayrıca badem yağı uygulandığı bölgeyi bolca nemlendirir.

Lavanta ve papatya yağlarından 7’şer damlayı karıştırarak elde edilecek karışım da nemlendirici ve iyileştirici özelliklerde bir karışım olacaktır. Çoğumuzun mutfağında her zaman bulunan zeytinyağı çatlak önleyici olarak da, çatlak tedavisinde de sık sık karşımıza çıkan yağların başında gelir.

Zeytinyağı diğer bitkisel yağlara göre daha pahalıdır ama pek çok kozmetik ürüne göre de ucuz olduğu unutulmamalıdır.

Cildinizi her gün  kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır.

Günde 2-3 litre  Bol, bol su için.

A, E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.

Spor yapmayı ihmal etmeyin

Kısa zaman içinde kilo alıp vermemeye çalışın.

Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.

Pek, Cilt Çatlakları Neden Olur?

‘Çatlak hamile kadınlarda olur.’ diye genel bir inanış vardır ama cilt çatlaklarının nedeni hamilelikle sınırlı değildir ve üstelik erkeklerde de cilt çatlakları görülebilir. Aşağıda, cildin orta katmanının gerilip yırtılmasına, zarar görmesine ve çatlak görünümünün ortaya çıkmasına yol açan başlıca nedenleri sıralayalım:

Hamilelik
Vücut çalışmak
Ergenlik dönemi
Hormonal değişimler
Sık sık kilo alıp vermek
Kortizon tedavisi görmek
Genetik faktörler
Ciltte kolajen lif eksikliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ