Burun Tıkanıklığına Sprey Nasıl Yapılır?

Burun Tıkanıklığına Sprey Nasıl Yapılır?

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı, çoğunlukla soğuk ve kirli havalarda daha sık görülse de sinüzite bağlı olarak görülen nefes almayı zorlaştıran bir rahatsızlıktır.

Burun Tıkanıklığı İçin Evdeki Malzemelerle Burun Spreyi Yapımı

evdeki malzemeler ile burun tıkanıklığına çözüm yolları

Burun Tıkanıklığı İçin Atkuyruğu otu

Atkuyruğu otu ve Nergis çiçeği otunun yaprakları aynı miktarlarda alınarak bir havan yardımıyla iyice dövülerek ezilir ve elde edilen karışım bir miktar zeytinyağı ve su yardımıyla sulandırılarak bir gün dinlenmeye bırakılır ve süzülerek her saat başı 4-5 damla buruna damlatılır.

Burun Tıkanıklığı İçin Mısır kökü

 Mısır kökü bir miktar suyun içine alınarak kaynatılıp süzüldükten sonra elde edilen su zeytinyağı ve nane suyu ile iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen karışımdan hastalık boyunca tıkalı buruna çekilir.

Burun Tıkanıklığı İçin Tuzlu Su

Burun tıkanıklığı için tuzlu su bilindik doğal yöntemlerdendir. 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı sofra tuzu ilave edildikten sonra iyice karıştırılarak tuz eritilir ve günde 3-4 kez burna çekilir.

Burun Tıkanıklığı İçin Lavanta Çiçeği

 Burun tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynamış suyun içine 1o dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı buruna çekilir.

Burun tıkanıklığı için 1 çorba kaşığı çörek otu, 5-6 dal kıyılmış maydanoz ve 3 parmak iriliğindeki kırmızılahanayı bir havanın içine ilave ettikten sonra iyice ezerek dövün. Elde edilen karışımı bir kabın içine alarak üzerine 1 su bardağı su ekledikten sonra kaynamaya bırakın 10- 12 dakika kadar kaynatıp soğumaya bırakın. Karışım oda sıcaklığı ısısına geldikten sonra saat başı tıkalı buruna 3-4 damla damlatılır.

Burun tıkanıklığı için bir tutam papatya 1 adet kıyılmış kuru soğanın üzerine 1 su bardağı kaynamış su ilave ederek hastalık süresince her gün 3 kez 5 dakika boyunca buharı solunacak.

Ev Yapımı Burun Spreyi

Malzemeler
1/4 Tatlı Kaşığı Tuz
1/4 Tatlı Kaşığı Karbonat
1/2 Çay bardağı su

Yapılışı
Çay bardağının yarısı kadar su kaynatın ve dinlendirin.
Ardından 1/4 tatlı kaşığı tuz ve 1/4 tatlı kaşığı karbonatı suya ekleyin.

Uygulanışı
Doğal spreyi uygularken önce bir burnunuzun deliğini kapayın ve karışımı açık olan burun deliğinize şırınga ya da benzeri bir araç kullanarak fışkırtın. Aynı işlemi diğer burun deliği için de yapın.

İsterseniz suyu avucunuza koyarak burnunuzun içine de çekebilirsiniz. Bu karışım burun tıkanıklığına karşı oldukça etkili olacaktır.

Not: Herhangi bir sağlık problemi olanlar bu tür karışımlar için mutlaka önce doktoruna danışmalılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ