Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Genital Bölgeyi Beyazlatan Etkili Kür Tarifleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2021 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 5 Ocak 2021

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Kalça ve Basen Eritme Diyeti İle 6 Haftada Mucizeyi Yaşayın!

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2021 Davetlerinin Yeni Trendi

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler,Burun estetiği olarak kemerli veya görünümünden memnun olmayan ve bunu düzelttirmek isteyen hastalarda veya kaza vb. gibi çeşitli başka nedenlerle oluşan bu­run hasarlarının giderilmesi için uygulanır.

Ameliyat süreci

Burun estetiği ameliyatının amacı, buruna, yüzün diğer bölümlerine uyacak biçimde doğal bir görünüm vermektir. Bu burun estetiği  ameli­yatında, burunun boyutları küçültülüyor ya da büyültülüyor, ucu yeniden şekillendiriliyor, üzerindeki tümsek alınıyor ve üst dudak ile burun arasındaki körü açı düzeltiliyor. Bazı vakalarda konturu düzelt­mek amacıyla doku eklemek gerekir. Ay­rıca bu burun estetiği ameliyatı doğumdan gelen fonk­siyon bozuklukları ya da solunum güçlü­ğü gibi birçok soruna da çözüm bulunuyor. Bu değişikliklerin biri ya da hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilir. Ameliyat, genel ya da lokal anestezi altında muayene­hanede ya da hastanede yapılabilir. Ge­nellikle l – 2 saat sürer. Birçok örnekte, kesiler burun kanatlarının içinde açılır ve burun içinde çalışılır. İzler burun içinde olduğu için görünen bir iz kalmaz. Kesi cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünün değiştirilmesi amacıyla manevra yapmak için giriş kapısı sağlar. Burun tümseği, keski veya testere benze­ri bir aletle alınır ve sonra iki yandaki bu­run kemikleri, daha dar bir köprü oluş­turmak üzere birbirine yaklaştırılır. Kıkır­dak kesilen burnun ucunu ufaltır ve bu­run ucunun daha iyi bir biçim almasını sağlar. Burun kökü ile üst dudak arasındaki acıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır.

burun-estetigiBu işlem, kanalları açılmış kesi sayesinde burun ortasındaki kıkırdak tıraşlanarak gerçekleştirilir. Eğer alınan tümsek genişse burun tabanı orantısız duruma gelir. Bu orantısız genişlik, ta­bandan üçgen bir biçimde küçük derile­rin alınmasıyla daraltılır ve kıkırdakları yeni pozisyonlarda korumak için buruna alçıdan bir atel uygulanır. Bu atel, doku­ların yerleşmesini kolaylaştırır, siz uyur­ken burnunuzu korur ve çarpmalara kar­şı bir kalkan görevi görür. Ayrıca cilde tam oturursa göz çevresinde çok az ödem oluşur. Genellikle burnun orta kı­kırdağını korumak için, özellikle de cer­rahi yöntem orta kıkırdaktan uygulandıysa buruna tamponlar yerleştirilir. Burnun ucunda, kemik ile kıkırdak arasında iki sinir bulunur, bu sinirler burun ucunun duyarlılığını sağlar. Cerrah ameliyatta bu sinirleri kesmek zorunda kalabilir. Ancak elbette ki hastanın burnunun ucu hayatı­nın sonuna kadar hissiz kalmaz ve yan­dan gelen diğer sinirler bir süre sonra o bölgenin yeniden hissetmesini sağlar.

Ameliyat sonrası

Hasta genellikle ameliyattan birkaç saat sonra evine gidip dinlenir. Ameliyat sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Morarma ve şişmeyi azalt­mak için başınız hafifçe yukarıda yatma­nız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız önerilir. Burun alçısı genellikle ameliyatın 5 – 7. günlerinde çıkarılır. Ama alçının 10 güne kadar yerinde tutulduğu durumlar da vardır. Cerrahınız, sizden alçınızı geceleri kullanmanızı isteyebilir. Genellikle modern plastik cerrahide bu­run içine tampon çok gerekmedikçe konmamaktadır. Ancak gerektiği durum­larda l – 2 gün süre ile koymak gerekebilir. Göz çevresindeki morarmalar ameli­yattan sonraki günler içinde solmaya baş­lar. Genellikle 2, 3. haftada kaybolur. Burundaki hafif şişlik yavaşça geriler ancak bazıları aylarca sürebilir. Sigara kullanan hastalarda şişlikler kullanmayanlara oran­la 2 – 3 kat daha fazla olmakta ve daha zor geçmektedir. Ameliyatların çoğu, bu­run içinden yapıldığından görülebilir yara izi kalmaz. Sadece geniş burun kanat­larının daraltılmağı gerekiyorsa her 2 bu­run kanadı kıvrımında zor fark edilir bir iz bırakacak şekilde kesi yapılabilir. Kişi­nin ameliyat sonrası aniden normal görünüme dönmeyi umması gerçekçi değil­dir. Burnun son görünümünü alması haf­talar, aylar, hatta bazı vakalarda bir yıl sü­rebilir.
Düzelmenin derecesi uygulanan bakımın kapsamına ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin temel yapısına bağlıdır. Şekli bozuk burunda, belir­gin ve çarpıcı bir sonuç elde edilir. Hafif büyük bir burun da başarıyla düzeltilebiliyor ama belirgin bir değişiklik göze çarpmayabilir. Bazı burun ameliyatlarından sonra yakınlarınız yüzünüzde büyük bir fark görmediklerini söyleyebilirler, bu sözleri başarısızlık belirtisi olarak almayın. Tam tersine burnunuz daha ‘iyi’ ve ‘doğal’ görünüyorsa fark edilmemesi ka­dar normal bir şey olamaz. Sonuçta amaç, dikkat çeken yeni bir burun yarat­maktan çok yüzün genel özelliklerine ya­kışan orantıda ustaca harmanlanmış bir burun ortaya çıkarmaktır, iyi bir burun ameliyatı ameliyat olduğu fark edilmeyen burundur. Ameliyattan sonra l – 2 gün içinde ayağa kalksanız da cerrahınız nor­mal günlük yaşamınıza yeniden başlamanıza uygun bir program önerebilir. Bu program çerçevesinde koşmak, yüzmek, hatta öne eğilmek gibi kan basıncını art­tıran aktiviteler ilk birkaç ay kadar kısıtlanabilir. İşe geri dönme kararı ise kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine bağlı. Burun alçınız çıkarıldıktan sonra çürükleri örtmek ve güneşten korunmak için koz­metik ürünler kullanabilirsiniz.

Sonuçları Olumsuz Etkileyen Faktörler

* Daha önce ameliyat geçirmiş olması

* Burun derisinin kalın olması,

* Hastanın yaralarının zor iyileşmesi,

* Burun ucunun kalın olması,

* Burun ile yüz arasında oran açısından büyük uyumsuzluklar olması,

* Ameliyat sonrası hastanın doktorun önerilerine uymaması,

* Kıkırdakların zayıf olması.

Ameliyata Uygun Adaylar

* Burnunuz yüzünüze oranla genişse,

* Önden bakıldığında burnunuz çok genişse,

* Profilden, burun kemiğiniz kemerliyse,

* Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse,

* Burun delikleriniz genişse,

* Burnunuz çarpıksa,

* Burnunuzdan memnun değilseniz,

* Daha önceden yapılmış bir burun ameliyatının sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa,

* Geçirdiğiniz bir kaza sonucunda burnunuzun simetrisi bozulduysa estetik burun ameliyatları için uygun bir aday sayılırsınız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ