Hem Cilde Hem Kalbe İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Hem Cilde Hem Kalbe İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Bazı yağlar vardır ki, kalp sağlığını iyileştirmeyi, daha iyi hissetmeni sağlamayı ve seni daha güzel bir cilde kavuşturmayı vadediyor. İşte mutfak tezgahınızda yer açmanız gereken o yağlar.

Uçucu Yağlar Kalp Sağlığına Nasıl Yardımcı Olur?

Uçucu yağların kalp yetmezliği için doğal bir çare olduğuna dair epeyce iddia var. Bazı sağlıklı yaşam markaları, esansiyel yağların kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirebileceğini, arterlerinizi güçlendirebileceğini ve kalp krizlerini önleyebileceğini iddia ediyor.

Ancak bu iddiaları destekleyen araştırmalar ne yazık ki ya yetersiz ya da yeterli kanıttan yoksun. Bu, uçucu yağların kalp sağlığınız üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı anlamına gelmez; aslında birçoğu, küçük semptomları yönetmek ve bazı nedenlerini kontrol altında tutmak için hala kullanılabilir.

Örneğin, kan dolaşımınızı iyileştirebilen ve kalbinizin verimliliğine yardımcı olan bazı esansiyel yağlar vardır. Diğer yağlar, strese bağlı hipertansiyonu azaltmada ve genel sağlık için uykunuzu iyileştirmede daha iyidir. Ancak daha büyük kalp rahatsızlıklarından endişe ediyorsanız, kalp problemleriniz için daha kapsamlı bir tedavi almak üzere profesyonel tıbbi yardım almanızı öneririz.

faydalı yağlar

Susam yağı

 Diyabetle savaşmaya ve diş çürüklerini önlemeye yardımcı oluyor. Hatta güneş yanığına karşı bile kullanılıyor.

En önemli etkileri Neler?

Linanlar olarak adlandırılan bileşimler, bu yağın içerdiği antioksidanlarla birleştiğinde, “kötü” kolesterolü (LDL) düşürdüğü gibi kan şekerini de kontrol altına alıyor. Ayrıca ağızda çalkalanması plak oluşumunun önüne geçiyor. Vücudunuza sürmek ise sizi güneş yanıklarından koruyor. (Ama sakın SPF’li bir güneş kreminin yerine kullanmayın.)

Nasıl Kullanılmalı

Yarım yada bir çorba kaşığı rafine edilmemiş ve kavrulmuş susam yağını 180 derece de pişirdiğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz. Aynı miktarda yağı, fırınlanmış sebzelerin üzerine de gezdirebilirsiniz. Satın aldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza etmelisiniz.
Avokado Yağı

 Bu ipeksi meyve yağı eklem rahatsızlıklarıyla mücadele edebiliyor ve cildinizin yumuşamasına yardımcı oluyor.

En önemli etkileri Neler?

Avokado yağı enflamasyon önleyici tekli doymamış yağ asitlerini içeriyor. Serbest radikalleri yok ederek cildinizi içten dışa doğru koruyor. Araştırmacılar, soya yağı ile beraber besin takviyesi olarak kullanıldığında sadece akut eklem ağrılarını geçirebildiğini gösterse de, düzenli olarak tüketildiğinde küçük bir doz doğal ibuprofen (ağrı kesici) özelliği gösteriyor.

Nasıl Kullanılmalı

Pahalı bir yağ olduğundan avokadonun kendisini yeseniz daha iyi. Hem böylece lif de almış olursunuz. Yinede yağını kullanmak istiyorsanız, kuru ciltler için etkili bir nemlendirici olan rafine ve soğuk pres avokado yağını cildinize uygulayabilirsiniz.

Ceviz Yağı

 İşte yeni “balık yağı”mız! Bedeninizin stresle başa çıkmasına yardım ediyor. Ayrıca da balık gibi kokmuyor.

En önemli etkileri Neler?

Ceviz yağının da balık yağı gibi Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu doğru. İçeriğinde bulunan alfa linolenik asit (ALA), bağışıklık ve sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olan sağlıklı yağların yapı taşı işlevi görüyor. Bilimsel çalışmalar, ceviz yağının stresi ve tansiyonu kontrol altında tutarak kalbi koruduğunu gösteriyor.

Nasıl kullanmalı

Isıl işleme mağaruz kaldığında faydasını yitireceğinden soğuk yemeklerinizde kullanın. Bir yada iki çorba kaşığı soğuk pres ceviz yağını, salatanın üzerinde gezdirin. Bu yağı buzdolabında korumazsanız çok çabuk bozulabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

 Antioksidan bakımından zengin bu yağ, neredeyse sınırsız bir potansiyele sahip. Çok iyi bir sağlığa kavuşmanızı sağlayabilir.

En önemli etkileri Neler?

Bu yağın süper gücü, laurik asit ile orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılan doymuş yağ asitlerinden geliyor. Bazı doktorlara göre, laurik asit sayesinde bu yağ gargara yapıldığında veya topikal olarak (cilt üzerinde) kullanıldığında etkili olabiliyor. Bilimsel çalışmalar, orta zincirli trigliseritlerin kollestrolü dengelediği, sindirimi düzenlediği ve karın yağlarını azaltıgını gösteriyor.

Nasıl Kullanılmalı

Günde en fazla iki ya da üç çorba kaşığı tüketmelisiniz. Eğer soğuk kullanmayı seviyorsanız, hiç bir kimyasal içermeyen ve preslenerek elde edilen saf bir Hindiztan cevizi yağı kullanın. Orta ve yüksek ısıda kullanmak içinse rafine edilmiş olanları tercih etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ