SadeKadınlar – Moda

Bu Yağlar Hem Cildine Hem de Kalbine İyi Geliyor

Bu Yağlar Hem Cildine Hem de Kalbine İyi Geliyor

Bazı yağlar vardır ki, kalp sağlığını iyileştirmeyi, daha iyi hissetmeni sağlamayı ve seni daha güzel bir cilde kavuşturmayı vadediyor. İşte mutfak tezgahınızda yer açmanız gereken o yağlar.
Susam yağı: Diyabetle savaşmaya ve diş çürüklerini önlemeye yardımcı oluyor. Hatta güneş yanığına karşı bile kullanılıyor.
En önemli etkileri Neler?
Linanlar olarak adlandırılan bileşimler, bu yağın içerdiği antioksidanlarla birleştiğinde, “kötü” kolesterolü (LDL) düşürdüğü gibi kan şekerini de kontrol altına alıyor. Ayrıca ağızda çalkalanması plak oluşumunun önüne geçiyor. Vücudunuza sürmek ise sizi güneş yanıklarından koruyor. (Ama sakın SPF’li bir güneş kreminin yerine kullanmayın.)
Nasıl Kullanılmalı: Yarım yada bir çorba kaşığı rafine edimemiş ve kavrulmuş susam yağını 180 derece de pişirdiğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz. Aynı miktarda yağı, fırınlanmış sebzelerin üzerine de gezdirebilirsiniz. Satın aldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza etmelisiniz.
Avokado Yağı: Bu ipeksi meyve yağı eklem rahatsızlıklarıyla mücadele edebiliyor ve cildinizin yumuşamasına yardımcı oluyor.
En önemli etkileri Neler?
Avokado yağı enflamasyon önleyici tekli doymamış yağ asitlerini içeriyor. Serbest radikalleri yok ederek cildinizi içten dışa doğru koruyor. Araştırmacılar, soya yağı ile beraber besin takviyesi olarak kullanıldığında sadece akut eklem ağrılarını geçirebildiğini göstersede, düzenli olarak tüketildiğinde küçük bir doz doğal ibuprofen (ağrı kesici) özelliği gösteriyor.
Nasıl Kullanılmalı: Pahalı bir yağ olduğundan avokadonun kendisini yeseniz daha iyi. Hem böylece lif de almış olursunuz. Yinede yağını kullanmak istiyorsanız, kuru ciltler için etkili bir nemlendirici olan rafine ve soğuk pres avokado yağını cildinize uyğulayabilirsiniz.
Ceviz Yağı: İşte yeni “balık yağı” mız! Bedeninizin stresle başa çıkmasına yardım ediyor. Ayrıca da balık gibi kokmuyor.
En önemli etkileri Neler?
Ceviz yağınında balık yağı gibi Omega-3 yağ asitleri bakımından zenğin olduğu doğru. İçeriğinde bulunan alfa linolenik asit (ALA), bağışıklık ve sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olan sağlıklı yağların yapı taşı işlevi görüyor. Bilimsel çalışmalar, ceviz yağının stresi ve tansiyonu kontrol altında tutarak kalbi koruduğunu gösteriyor.
Nasıl kullanmalı: Isıl işleme mağaruz kaldığında faydasını yitireceğinden soğuk yemeklerinizde kullanın. Bir yada iki çorba kaşığı soğuk pres ceviz yağını, salatanın üzerinde gezdirin. Bu yağı buzdolabında korumazsanız çok çabuk bozulabilir.
Hindistan Cevizi Yağı: Antioksidan bakımındanzenğin bu yağ,neredeyse sınırsız bir potansiyele sahip. Çok iyi bir sağlığa kavuşmanızı sağlayabilir.
En önemli etkileri Neler?
Bu yağın süper gücü, laurik asit ile orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılan doymuş yağ asitlerinden geliyor. Bazı doktorlara göre, laurik asit sayesinde bu yağ gargara yapıldığında veya topikal olarak (cilt üzerinde) kullanıldığında etkili olabiliyor. Bilimsel çalışmalar, orta zincirli trigliseritlerin kollestrolü dengelediği, sindirimi düzenlediği ve karın yağlarını azaltığını gösteriyor.
Nasıl Kullanılmalı: Günde en fazla iki ya da üç çorba kaşığı tüketmelisiniz. Eğer soğuk kullanmayı seviyorsanız, hiç bir kimyasal içermeyen ve preslenerek elde edilen saf bir Hindiztan cevizi yağı kullanın. Orta ve yüksek ısıda kullanmak içinse rafine edilmiş olanları tercih etmelisiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ