Bayan Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

12 Basit Adımda Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

2022’nin En Hoş Örgü Topuz Saç Modelleri

Bayanlar İçin En Güzel 2023 Ombre Saç Renkleri

Bikini Bölgesini Beyazlatan Etkili 12 Kür Tarifi

2022 Kış Kombinlerinin Şık Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

2022 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2022 Düğün ve Nişan İçin Uzun Abiye Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 14 Mayıs 2022

Evde Egzersizle Burun Nasıl Küçültülür?

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

2022 En Güzel Kızıl Saç Renk ve Modelleri

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Son Moda Mango Mont ve Kaban Modelleri

Ünlü Markaların En Şık Abiye Elbise Modelleri

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

Yüzdeki ve Sırttaki Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Yılbaşı Gecesi İçin Ünlü Markaların Abiye Modelleri

Açlık Otu İle Zayıflama, Açlık Otu Nedir & Faydaları Nelerdir?

Bu Tavsiyeler Sinüzit Olma Riskinizi Düşürebilir!

Bu Tavsiyeler Sinüzit Olma Riskinizi Düşürebilir!

Uzmanlar, sinüzitten korunmanın basit ancak etkili yollarını belirleyerek ufak bir liste oluşturmuşlar. Bu tavsiyelere uymak, sinüzit e yakalanma riskinizi düşürebilir…
Kapalı ortamlarda bulunmayın ve odanızı sık sık havalandırın
Sinüzit, neticede bir enfeksiyon hastalığıdır ve korunma yollarının başında, enfeksiyonun hızla yayıldığı kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmak gelir. Eğer kemik eğriliği, burun eti büyüklüğü veya alerjik bir durumunuz var ise öncelikle bunların tedavi edilmesi gerekir. Bu yüzden bulunduğunuz kapalı alanları olabildiğince fazla havalandırın. Sık sık temiz hava almaya özen gösterin. Bağışıklığınızın düşük olduğu dönemlerde hasta kişilerle temastan kaçının.
Rüzgara maruz kalmamaya özen gösterin
Rüzgara maruz kaldığımızda hissedilir ısı değişikliği ve kuru havayı solumak, sinüzit riskiniartıran bir diğer nedeni oluşturuyor. Bu nedenle rüzgarlı havalarda ağız ve burnunuzu kapalı tutarak burnun kurumasını önleyin ve soğuğa maruz kalmaktan kaçının.
Kuru, soğuk havada burnunuzu nemlendirin
Burunda kuruluğa tıkanıklık ve çevresel faktörler de eklenince, üst solunum yolu enfeksiyonlarını izleyen günlerde sinüzit gelişebilir. Burnunuzu suyla sık sık nemlendirin, çok kurursa nemlendirici sıvılar ya da jeller kullanın.
Kapalı ortama girecekseniz ince giysiler tercih edin
Özellikle terliyken üşümemek ve kapalı ortamlarda terlememek, korunma yollarından bir diğeridir. Ani değişen ısı, enfeksiyonların gelişmesi için oldukça uygun bir ortam oluşturur. Ortam sıcaklığının aniden 6 derece değişmesi, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmariskini artırır. Mikroorganizmalar, mukoza bariyerini bu ani ısı değişikliğiyle çok kolay kırar ve bakteri ile virüslerin vücuda girmesi kolaylaşır.
Kalorifere ıslak havlu yerleştirin
Sıcak ortamlarda hava daha kısa sürede ve kolaylıkla kurur. Kuru hava da burundaki mukozanın bağışıklık sistemini zayıflatarak burnu, üst solunum yolu enfeksiyonlarına açık hale getirir. Sıcak ortamlarda kalorifer peteğine ıslak havlu ya da bir bardak su koymanız faydalı bir çözüm yolu olacaktır.
Klimalı ortamdaysanız, nem oranına dikkat edin
Klimalı alanlar, burunda kuruluk hissi yarattığı için burnun mukozasındaki bağışıklıksisteminin zayıflamasına neden olur Klima sistemlerinde nem oranını optimal ortam havası oranında tutmaya özen gösterirseniz riski azaltmış olursunuz.
Suyu bol tüketin
Günlük sıvı alımı ağırlıklı olarak içilen su ve meyvelerden sağlanmalı. Taze meyvelerdeki vitamin ve su, metabolizmamız yanında bağışıklık sistemimiz için de önemlidir ve diğer hastalıklardan da korunmamıza yardımcı olur.
Sigara içmeyin
Sigaranın içindeki maddelerin kanserojen olmalarının yanı sıra bakteri ve virüsler için bir bariyer olan burun mukozasına yıkıcı etkisi vardır.

SİNÜZİT NEDİR? İLTİHAP SİNÜS BOŞLUĞUNDA BİRİKİR

Sinüzit, en basit ifadeyle, sinüs boşluklarını kaplayan mukozanın iltihaplanmasıdır. Oluşan iltihap sebebiyle mukozanın ürettiği salgı (sümük/mukus) olması gerektiği gibi burun boşluğuna taşınamaz ve sinüs boşluğunda birikir. Bunun pek çok sebebi olabilir. En çok bilinenleri; sinüsün buruna açılan kanallarında (herhangi bir sebeple) meydana gelen tıkanma, oluşan salgıyı kanala ileten sistemin işlevinde bozulma, salgı içerik ya da kıvamında meydana gelen değişimdir. Bağışıklık sistemi ve buna bağlı sık üst solunum yolu enfeksiyonları, burun ve sinüs anatomisi (burun kemiği veya kıkırdağının eğri olması burun eti büyüklüğü veya sinüs kanallarının kapalı olması, burun ve sinüs tümörleri), özellikle çocuklarda geniz eti büyüklüğü, alerjik rinit ve kirli hava (sigara) sayılabilir.

ENFEKSİYON KÖRLÜĞE NEDEN OLABİLİR!

Hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren bu hastalığın en önemli ve bilinen belirtisi, şiddetli baş ağrısıdır. Hasta şikayetleri incelendiğinde, çoğunun başlarının omuzlarına ağır geldiği şikayetini duyarız. Bunun sebebi, kafa ağırlığımızı hafifleten hava boşluklarının iltihapla dolu olması ve işlevini yerine getiremiyor olmasıdır. Diğer belirtiler ise, burun tıkanıklığı, yeşil ve koyu sarı renkte burun akıntısı, boğaz ağrısı, tat alma duyusunda azalma, ateş ve halsizlik sayılabilir. Bu belirtiler tek tek olabileceği gibi tamamı ya da birkaçı da hissediliyor olabilir.
Sinüzit tanısı mutlaka bir uzman hekim tarafından konulmalıdır. Tanıyı koymak için hasta şikayetleri çoğu zaman yeterlidir ancak çeşitli tekniklerle çekilen filmler iltihabın gözlemlenebilmesi için şarttır. Sinüsleri görüntüleyen bu filmlerin ardından uygulanacak tedaviyi belirlemek çok daha kolay hale gelir. Tedavi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genelde antibiyotik tedavisi uygulanır ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekir. Genelde ciddi problemlere yol açmaz ancak tüm hastalıklarda olduğu gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bunların en önemlisi, iltihabın boşluktan göz çukuruna yayılmasıdır. Bu durum da körlüğe neden olabilir. Beyin zarına veya içine sızdığı durumlar da görülebilir ki bu durum ciddi bir risktir. Bu sebeple cerrahi müdahalenin mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekir

Sinüzitten korunmak için kapalı ortamlarda fazla bulunulmamalı veya ortam sık sık havalandırılmalıdır. Taze meyvelerdeki vitamin ve su ise, bağışıklığımızı güçlendirerek sinüzitten korunmamıza yardımcı olur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ