SadeKadınlar – Moda

Bu Belirtiler Vücudunuzun Susuz Kaldığını Gösteriyor

Vücuttaki susuzluk belirtileri nelerdir? Vücudun susuz kaldığını nasıl anlarız? Cildinizin susuz olup olmadığını test edin.

Yetişkin bir kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarının 2.5 litre olduğunu ifade eden uzmanlar, Vücudun ihtiyacı olan suyun 1.5 litresi içeceklerden, 1 litresi ise yiyeceklerden sağlanıyor. Bu da günde ortalama 8 bardak suya tekabül etmekte. 30 derecenin üzerindeki sıcaklarda ise bu ihtiyaç 4-5 litreye kadar çıkabiliyor. Sıcaklarla beraber kaybedilen sıvı miktarı ile almamız gereken doğal mineralli su miktarı da artıyor.

İşte vücudun Susuz Kaldığının Gösteren Belirtiler

 Susuzluk

 Ağız kuruluğu

 Yorgunluk

 Endişeli ve huzursuz

 Az tuvalete çıkma ve koyu sarı idrar

 Kuru cilt

 Kabızlık

 Baş dönmesi

 Baş ağrısı

 Ağız kokusu

 Şeker isteği

 Kas krampları

İleri Derecede Susuzluk Belirtileri
Çok güçlü susuzluk

 Daha hızlı kalp atışı

 Bilinç kaybı

 Hızlı nefes alma

 Boş bakışlar

 Düşük nabız

 Kuru ve kırılgan cilt

 Güçlü baş dönmesi

 Çok koyu renkli idrar

 Sıcak havalarda veya fiziksel aktivitelerde dahi terlememe

Cildin Susuz Kaldığını Nasıl Test Ederiz?

Vücudunuzdaki su miktarının yeterli olup olmadığını nasıl anlarsınız? Elinizin üzerindeki deriyi iki parmağınızla sıkıştırın. Cildin katlanması hemen düzleşirse, vücudunuzdaki su oranı yeterli düzeyde. Cildiniz bir süre bile olsa asılı kalıyorsa vücudunuz susuz kalmış demektir.

Vücutta Su Kaybı Nelere Yol Açar?

Susuzluk hissinin, organizmanın suyunun yüzde 1’ini kaybettiğinde ortaya çıktığını kaydeden Dr. Yasemin Bradley, “70 kilogramlık bir insan 700 gram su kaybedince vücut alarma geçerek öncelikle böbrekler su tutmaya başlıyor. Halsizlik ve dikkat eksikliği ile süregelen bu durum fiziksel kapasitede düşmeye neden oluyor. Vücudumuz yüzde 1 oranında susuz kaldığında fiziksel kapasitemiz yüzde 10, yüzde 2 susuz kaldığında fiziksel kapasitemiz yüzde 20 azalıyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ