Bu belirtiler sizde varsa sakın ihmal etmeyin!

Kronik böbrek rahatsızlığı çoğu zaman belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Bunun için de bazı belirtileri atlamamak gerekir.

Bu belirtiler sizde varsa sakın ihmal etmeyin!

Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı’nca yayınlanan, kişide böbrek hastalığını akla getirebilecek 10 temel işarete dikkat çeken Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Kronik böbrek hastalığı, çoğu zaman belirti vermez. Yüksek tansiyon, diyabet ve aile geçmişinde böbrek yetmezliği varsa veya 60 yaş üzeri kişilerde rutin kontroller önem taşır” diye konuştu.

GEÇ FARK EDİLİYOR VE…
 
Kronik böbrek hastalığı bulunanların, rahatsızlığın belirtilerini ancak son evrelere doğru, böbrek işlevleri azalmaya başlayınca fark ettiğine dikkat çekti. Tam da bu noktada böbrek sağlığını korumak için vücudu tanımanın muhtemel belirtilere karşı en iyi yöntem olduğunu ifade etti.

İşte kronik böbrek hastalığını fark etmede yardımcı olacak işaretlerden bazıları:
 
1- Azalan böbrek işlevleri sodyum tutulumuna, dolayısı ile ayakların ve ayak bileklerinin şişmesine kapı aralar.

2- Filtre işlevi yerine getirilemezse, idrarla atılması gereken zararlı maddeler kanda birikir. Bunun sonucunda da uyumada zorluk ortaya çıkar.

3- Böbrek işlevlerindeki ciddî azalma, kanda zararlı madde ve kirlilik oranını arttırır. Bu da yorgunluk, zayıflık ve dikkat toplamada zorluk gibi problemlere neden olur.

4- Kandaki mineral ve besin dengesi sağlanamazsa ortaya çıkan kuru ve kaşıntılı cilt, çoğu zaman kronik böbrek hastalığının eşlik ettiği mineral ve kemik hastalığının habercisi olarak değerlendirilebilir.

5- Her zamankinden daha sık ve özellikle geceleri idrara çıkma ihtiyacı hissediliyor ise, söz konusu durum kronik böbrek hastalığının bir belirtisine işarettir.

6- Sağlıklı böbrek, idrarla atıkları vücuttan uzaklaştırırken, kan hücrelerini tutar. Ancak filtreler hasar görürse, kan hücreleri idrara sızıntı yapar ve kanlı idrar oluşumuna zemin hazırlar.

7- Aşırı köpüklü idrar, idrarda protein olduğunu gösterir. Yumurta çırpmışçasına görünüme sahip bu köpükler de kronik böbrek rahatsızlığına işaret edebilir.

8- Gözler etrafındaki geçmek bilmeyen şişlikler, böbreklerin fazla miktarda proteini vücutta tutmak yerine idrara sızdırması ile ortaya çıkar. Bu hâl de böbrek problemi belirtisi olabilir.

9- Vücudun sıvı ve mineral dengesizliği, böbreklerin işlev bozukluğunun bir sonucu olabilir. Düşük kalsiyum düzeyi ve iyi kontrol edilemeyen fosfor, kas krampları oluşturur. 

10- Çok genel bir belirti olmakla birlikte, düşük böbrek işlevi nedeni ile artan atık/zehirli maddeler iştah azalmasının sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkabilir.

Kaynak: HABER7.COM

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ