Bu Önerileri Dikkate Alın, Boyun Tutulmasına Son Verin!

Bu Önerileri Dikkate Alın, Boyun Tutulmasına Son Verin!

Boyun tutulması bir çok kişisin sıkça karşılaştığı sorunlardandır. Çok can sıkıcı ve günlük hayat kalitesini düşüren boyun tutulmasına karşı önerileri sizler için hazırladık.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen 6 Öneri

Boyun tutulmasının birçok sebebi vardır. Bunlar arasında kazalar, soğuk havaya maruz kalmak, yastık kullanmamak gibi birçok sebep  sayabiliriz. Boyun tutulması ağrılı bir dönemdir.

Evde kendiniz uygulayabileceğiniz uygulamalar ile boyun tutulmasından kurtulabilirsiniz. Boyun tutulmasına iyi gelebilecek önerileri sizler için sıraladık.

Boyun Tutulmasına Son Bu Önerileri Dikkate Alın!

Boyun egzersizleri yapın

Evde 15 dakika gibi kısa bir zamanınızı  ayırarak yapılabilecek egzersizler ile boyun tutulmasını hafifletebilirsiniz. Boyun egzersizlerini şu şekilde yapabilirsiniz; 10 defa boynunuzu öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze değdirin, sonrasında boynunuzu sola ve sağa olacak şekilde 10’ar defa  yana doğru yatırın.

Aşırı yavaş bir şekilde kafanızı sağa ve sola 10 defa  tekrar olacak şekilde çevirin. Bu hareketleri yaparken boynunuzu sakatlamamak için yavaş ve dikkatli bir şekilde yapın.

Soğuk kompres yapın

Laktik asit birikimini dağıtmak için etkili bir tedavi olan soğuk kompres yöntemini boynunuza uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres torbasını boynunuzun sorunlu olan yerine 15-20 dakika boyunca tutun. Bir süre sonra ağrıda azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Sıcak kompres yapın

Soğuk kompres ile boynunuzda sorunlu bölge olan yerdeki  laktik asidi dağıttınız; şimdi sıra geldi kasları gevşetmeye. Soğuk kompresi uyguladıktan sonra sıcak kompres uygulamak oldukça faydalıdır. Fakat bunu peş peşe  yapmamaya özen gösterin.

Soğuk kompresi uyguladıktan bir gün  sonra sıcak kompresi uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres torbasını 15-20 dakika boyunca uygulayın ve 2 saat ara verdikten sonra tekrar uygulayın. Eğer bir sıcak kompres torbanız yok ise bunu sıcak duş ile de yapabilirsiniz.

Kas gevşetici kremler uygulayın

Eczaneye danışarak sizin için en uygun olan kas gevşetici kremi satın alabilirsiniz. Kremi uygularken boynunuzu fazla zorlamayın. Kremi uyguladıktan sonra sıcak kompres uygulamak veya sıcak havlu kapatmak boynun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

 Masaj yapın

Masaj ağrılı bölgedeki laktik asidi dağıtmak için etkili bir yöntemdir. Nane yağı ve okaliptüs yağı gibi doğal ağrı kesici yağlar ile masajınızı gerçekleştirebilirsiniz. Normal kremlerle yapılan sıcak havlu uygulamasını, doğal yağlarla da yapabilirsiniz.

Ağrı kesici kullanın

Eğer ağrınız çok fazla ise dayanamayacak durumdaysanız, doktorunuza danışarak ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Fakat unutmayınız ki, ağrı kesiciler sorunlu bölgeyi tedavi etmezler; sadece bir süreliğine ağrıyı keserler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ