SadeKadınlar – Moda

Böğürtlen Her Derde Deva

Yapılan araştırmalar böğürtlenin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediğini ortaya koydu.

Böğürtlen Her Derde Deva

Böğürtlende ‘ellagic asit’ bulunduğunu, yapılan incelemelerin bu asidin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesine engel olduğu anlatan Prof. Dr. Karadeniz, “Laboratuar ortamlarında yapılan çalışmalarda, kanserin başlangıcını ‘ellagic asid’in engellediği görülmüştür.

İçeriğinde çok fazla ellagic asit bulunan böğürtlen, bu sebeble kansere karşı oldukça yararlıdır. Kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediği araştırmalarla ortaya konulan böğürtlenin kansere oluşumuna karşı tüketilmesi faydalı olacaktır” şeklinde ifade etti.

YARAYA MERHEM

Prof. Dr. Karadeniz, böğürtlenin kanser ve tümörlerin yanı sıra vücudun farklı yerlerinde meydana gelen şişliklere, ağrılara, yüksek tansiyona, şekere, göğüs ve solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiğini belirterek, “Böğürtlen yaralara sürülürse yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Kabızlığa iyi gelir, insanları tok tuttuğu için diyet listelerinde üst sıralarda yer alır. Böğürtlenin yaprakları kaynatılıp içilirse diş ve diş etlerine, kökleri kaynatılıp içilirse de böbreklerdeki taşların düşürülmesine de yardımcı olur” diye konuştu.

Karadeniz, organik asitler, mineraller ve vitaminler açısında zengin olan böğürtlenin tüketiminin artmasının üretimin de çoğalmasına yol açacağını söyleyerek, özellikle Ordu’da yılda 4 ton böğürtlen üretilmesine, üreticilerin pazar sıkıntısı yaşamamalarına rağmen çok sayıda  insanın böğürtlenin şifa kaynağı olduğundan haberlerinin bile olmadığını vurguladı.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ