Bit Nasıl Oluşur?

Bit Nasıl Oluşur?

Bit Nasıl Oluşur?

Bitler genellikle hijyen ko­şullarının eksik olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Küçük beyazımsı toplu iğne başı büyüklüğünde saç tellerine yapışık duran beneklere sirke denir. Sirkeler yaklaşık 7 ila 10 gün arasında yumurtadan çıkarlar ve 7 gün içinde olgun bir bit halini alırlar.
Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanların üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilirler.

Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.

Bit Nasıl Bulaşır?

Bitler insandan insana bir kafadan diğer kafaya kolayca geçerler. Başında bit bulunan bir kişiyle yakın temas oyun oynarken veya okulda başların birbirine yaslanması veya yüze düşen saçların hızlı bir şekilde arkaya atılması dahi bitlerin bulaşması için yeterli olabilmektedir. Başörtüsü yastık örtü tarak saç fırçası veya tüylü küçük oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin yayılmasını kolaylaştıran etmenlerdendir. Dolapların içinde yan yana asılmış durumdaki giyim eşyaları (örneğin başörtüsü şapka vs.) aracılığıyla da bitler kolayca bu eşyaları kullanan kişilere geçerler.

Bit Nasıl Temizlenir?

Bitten kurtulmak için en önemli tedavi genel temizliktir.
Evdeki tüm aile bireyleri sizinle aynı zamanda tedavi görmeliler. Malum bit çok çabuk üreyen bir canlı olduğundan, evde yaşayan tüm bit ve sirkelerden kurtulmak gerekir.
Evdeki tüm elbiseler, iç çamaşırlar , yastık yorgan ve özellikle banyo havlular en az 60 derecede yıkanmalıdır. Hatta çocuklarınızın tüylü oyuncaklarını bile yıkamalısınız.
60 dereceye dayanamayacak eşyalarınızı hava almalarını engelleyecek plastik bir torba içinde en az 14 gün muhafaza etmelisiniz. Ve ya en az 24 saat derin dondurucuda bekletip bitlerin ölmesi sağlanmalıdır.
Yıkanması güç olan halı , battaniye, döşek ve koltuk takımları gibi büyük eşyalarınızı elektrikli süpürge ile iyice çektirin.
Saç fırçaları ve taraklar, en az 54 derece sıcaklığında kaynar suyun içinde, 10 dakika bekletip temizlenmeli.

Bit yumurtası ve sirke temizliği çok önemli.

Bit yumurtasının diğer bir adıda sirkedir. Sirke saça yapışır ve yıkama ile temizlenmesi zordur. Bu durumlarda özel bit tarağı kullanarak yok edilmelidir. Sirkenin yumuşaması için elma veya üzüm sirkesini, su ile karıştırarak saçlarınızı durulayabilirsiniz. Uyarı: sirke saç derisinde yanma hissi oluşturabilir.
Alternatif olarak saçlarınıza saç kremi sürüp bit tarağı ile tarayabilirsiniz. Taradıktan sonra durulayıp temizleyin.
Bitten kurtulma işlemi ancak sirkeleri de temizledikten sonra başarılı olur.Temizliği ve tedavinin kalıcı olabilmesi için aynı işlemleri 1 hafta sonra tekrardan uygulamanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ