Bebekler Ne Sıklıkla Beslenmeli?

Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Senem Tufan Dursun, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söyledi.

Bebekler Ne Sıklıkla Beslenmeli?

Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Senem Tufan Dursun, uzun bir süreçten sonra çocuklarını kucağına alan ailelerin bebek bakımı ile ilgili çok titiz davrandıklarını, bebeklerde beslenme, su tüketimi, uyku sorunu, giyinme, oda sıcaklığı, banyo yaptırılması gibi hususların önemli olduğunu ifade etti.

Havaların sıcak olması sebebiyle yeni doğan çocuklarına su vermek isteyen ailelerin olduğunu söyleyen Dursun, ”Bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi birçok besin anne sütünde bulunur. Yeterli ve doğru emzirilen bir bebeğe su verilmesi, esasen ufak olan mide hacmini lüzumsuz yere doldurmuş olacak ve yeterli beslenmesini, uzun dönemde de kilo alımını olumsuz etkileyecektir.

İlk altı ay sadece anne sütü alan bebeklerde nöromotor gelişimi, zihinsel gelişimi diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha iyi olur. Yine bebek her istediğinde emzirilmelidir. Bebeğin emzirme Aralıkları bilhassa ilk günler için gündüz 2 saati, gece de ise 3 saati geçmemelidir. Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar’ diye konuştu.

Yeni doğan bebeklerin günün 17-18 saatini uykuda geçirmesinin normal olduğunun belirten Senem Dursun şu şekilde devam etti: ‘ Yeni doğan bebeğin kıyafetlerinin teri emen, cildin havalanmasını sağlayan, tüylü olmayan, pamuklu kumaşlar olmasına dikkat etmek gerekir. Yumuşak, az dikişli ve mümkün olduğu kadar üzerinde metal ya da sert parçalar bulunmamasına özen gösterilmeli emzirirken tutmayı kolaylaştırmak için bebeğin kolları örtülecek biçimde gevşekçe sarılabilir yalnız çok sıkı kundaklanmamalıdır.

Bebek için İdeal oda sıcaklığı da yeni doğan dönemde 24-26 derece sonraki dönemde 22-24 derece seviyeleridir. Bebekler 2-3 aylık olana kadar çevredeki ısı değişikliklerinden çabuk etkilenirler. Bu nedenle odanın aşırı ısıtılmaması veya bebeğin hava akımına maruz bırakılmaması çok önemlidir.

BEBEKLERDE İSİLİĞE DİKKAT

Sıcak havalarda bebekte isilik görülme sıklığının arttığını bunu engellemek için de bebeğin oda sıcaklığının idael olması ve sık banyo yaptırılmasının önemini söyleyen Senem Dursun, ‘ İsilik derideki ufak ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sebebi ile ortaya çıkan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada veya bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunmasından dolayı daha da artabilir. Tüm vücutta olabildiği gibi çok terleyen bölgelerde baş ve kıvrım yerlerde daha fazla rastlanır. Önlemek için bebeğin bulunduğu ortam sıcaklığının uygun olması, terlemesinin engellenmesine yönelik ince kıyafetler giydirilmesi ve sık banyo yaptırılması önemlidir’ şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ