SadeKadınlar – Moda

Bayramda Kilo Almamak İçin Tavsiyeler

Kurban Bayramı’nda artan et ve tatlı tüketimi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Bayramda Kilo Almamak İçin Tavsiyeler

Et tüketimini 1 öğünle sınırlayın;

Kurbanın kesilmesiyle başlayan et tüketimi bayram boyu devam etmektedir. Bayram boyunca hem öğlen hem de akşam yemeklerinde et tüketilmemeli ve tek yönlü beslenmeden uzak durulmalıdır. Bayramda artan et tüketimi çok fazla sağlık sorununu berabirinde getirmektedir. Özellikle kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin fazla et tüketimine bağlı olarak yağ alımlarının artması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yanında fazla et tüketimi sindirim sistemine de zarar vermektedir. İshal, bulantı ve mide ağrısı gibi sağlık problemleriyle bayramlarda daha sık karşılaşılmaktadır. Bu dönemde et tüketimi günde bir öğünle sınırlandırılmalıdır.

Pilav ve çorbalarda et suyu kullanmayın;

Bayramda tüketilecek etin miktarı kadar, pişirme tekniği de önemlidir. Kurban Bayramı’nda genelde tercih edilen pişirme tekniği kavurmadır. Kavurma yapılırken et yağlı ise ilaveten yağ eklenmemeli, etin kısık ateşte ve uzun sürede kendi yağıyla pişirmesi sağlanmalıdır. Diğer sağlıklı pişirme teknikleri ise fırınlama, haşlama ve buğulamadır. Haşlanmış etin suyu pilav ya da çorbaya konulmamalıdır. Çünkü et suları, yağ içerikleri yüksek olması nedeniyle kilo artışına, buna bağlı şeklinde de kolesterol yükselmesine sebeb olmaktadır. Kurban eti kesildikten sonra hemen tüketilmemeli, en az 24 saat dolapta bekletilmelidir. Et dinlendirilmeden pişirildiğinde sert olacağından, yedikten sonra hazımsızlık ve şişkinliğe yol açabilir.

Bayramda besin zehirlenmesine dikkat!

Bayramda kesilen etin saklama koşulları da sağlık açısından oldukça önemlidir. Etler kuşbaşı ya da kıyma gibi ufak parçalar şeklinde, tek pişirimlik miktarlarda, buzdolabında 3 gün ya da derin dondurucuda -18 derecede 3 ay süreyle saklanabilmekte. Derin dondurucudan çıkarılan etlerin sağlıklı çözdürülmesi için; buzdolabında, akan soğuk suyun altında ya da mikrodalga fırında bekletilmesi gerekir. Çözdürülen etler yeniden dondurulmamalıdır.

Birbirinden çeşitli lezzetlerle hazırlanan bayram sofraları bilhassa tansiyon, diyabet, kalp damar rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkları olan kişiler için tehlikeli olabiliyor. Bayramı sağlıklı ve eğlenceli geçirmek için beslenme düzenine büyük özen gösterilmesi gerekiyor.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ