Bayan Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2022’nin En Hoş Örgü Topuz Saç Modelleri

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Bikini Bölgesini Beyazlatan Etkili 12 Kür Tarifi

2022 Kış Kombinlerinin Şık Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

2022 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2022 Düğün ve Nişan İçin Uzun Abiye Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 14 Mayıs 2022

Evde Egzersizle Burun Nasıl Küçültülür?

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

2022 En Güzel Kızıl Saç Renk ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Ünlü Markaların En Şık Abiye Elbise Modelleri

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

Yüzdeki ve Sırttaki Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

Yılbaşı Gecesi İçin Ünlü Markaların Abiye Modelleri

Baş Ağrısına dikkat!!!

Baş Ağrısına dikkat!!!

Baş ağrısı beyin tümörü belirtisi olabilir!!!

Sinir sistemi cerrahisinin hayati önem taşıyan hastalık grubunu beyin tümörleri oluştururken, genel manada beyindeki bu patolojiler iyi ve kötü huylu olarak tanımlanıyor. Süresinden, oluş şekline, başka belirtilerin eşlik etmesine dek, dikkat edilmesi gereken baş ağrıları, beyin tümörünün habercisi olabiliyor.

Glial Tümörler hakkında bilgi veren Adana Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahı Opr. Dr. İkram Argun Kavuncu, “Beyindeki hücrelerden direk olarak kaynaklanan tümörlerdir. Beyin kanserlerinin büyük bir çoğunluğunu bunlar yapar. Hızla büyüyerek çevrelerindeki sağlıklı dokunun içine doğru uzanırlar, nadir de olsa omuriliğe bazen de vücudun diğer organlarına yayılabilirler. Tümör hücrelerinin yapısına göre dört gruba ayrılır 1. ve 2. grup düşük evreli olarak adlandırılırlar ve bu gruptaki tümörlerde sağ kalım süresi oldukça uzundur. 3. evredeki tümörler ise köken aldığı hücreye hiç benzemeyerek vahşileşmiş tümörlerdir. 4. evre ise en hızlı yayılan cinstir, bunlara yüksek evreli tümörler de denir” diye konuştu.

Metastatik beyin tümörlerden de bahseden Argun Kavuncu, “Vücudun herhangi bir yerindeki tümörün beyne yayılması sonucu görülen tümörlerdir. En sık akciğer, meme, kalın bağırsak, cilt ya da prostattan kaynaklanır. Bazen de köken aldığı organ saptanamayabilir. Onkoloji kliniklerinde yatarak tedavi gören hastaların yaklaşık 4’te birinde beyin metaztazları görülebilmektedir. Bu oran tüm beyin tümörlerinin yüzde 10’unu oluşturur. Varsa önce sınırlı uyuşturma altından yapılabilen sterotaksik cerrahi ile biyopsi alınarak kesin tanı koyma teşhis seçimini kolaylaştırır” şeklinde konuştu.

İyi huylu (benin) tümörlerin genellikle kafatasının ve beyini çevreleyen beyin zarının içinde oluştuğunu ancak beyinin kendi iç dokusunun dışında gelişen tümörler olduğuna dikkat çeken Kavuncu, “Genellikle çevresindeki beyin dokusuna yayılım göstermedikleri için ameliyatta tam çıkarılabilme şansları yüksektir. Ancak tümüyle çıkarılma durumunda bile 10 yıl içerisinde yüzde 20 oranında tekrarlayabildiği, özellikle önemli bölgelere yapışık olanlarda cerrahi sonrası komplikasyonların olabileceği bilinmektedir” ifadelerini kullandı.Beyin tümörü belirtileri anlatan Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahı Opr. Dr. Kavuncu, “Baş ağrısı, kusma, bulantı, görme bozulması, havale geçirme, kol ve bacaklarda güçsüzlük, sinirlilik, iştahsızlık, işitmede azalma, unutkanlık, konuşma ve anlamada yetersizlik, dengesizlik, yazamama, el ve ayaklarda büyüme gibi şikayetlerden biri veya bir kaç ile başvurabilirler. Baş ağrısı özellikle sabahları daha şiddetlidir, ayrıca nöbet en sık görülen bulgudur” dedi.

Her şeyden önce beyin tümöründe klinik değerlendirmenin yani hastanın muayenesinin önemli olduğunun altını çizen Opr. Dr. Kavuncu, “Bilgisayarlı beyni tomografisi (BT) ya da manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikleri ile genellikle tanı konur. Tümörün sınırlarının ve özelliklerinin daha iyi belirlenmesi amacı ile bu tetkikler damardan boyar madde verilerek tekrarlanabilir. Kesin tanı tümörden alınan parçanın patolojik olarak incelenmesi ile konur. Tanıya yardımcı olacak ve tedaviyi düzenleyecek olan bazı tetkikler arasında doğrudan kafa grafileri, EEG, tüm vücut kemik sintigrafisi, hormon incelemeleri sayılabilir” diye konuştu.Cerrahi sonrası olabilecek komplikasyonlar tümörün cinsi, yerleşim bölgesi, hastanın yaşı ve genel durumdan bağımsız değildir’ diyen Kavuncu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cerrahi sonrası nöbet geçirme, baş ağrısı, bulantı, kusma, operasyon bölgesinde kanama, mevcut nörolojik durumun daha da kötülenmesi, görme, konuşma, algılamada bozulma, yara yerinde enfeksiyon, hidrosefali, bazı psikiatrik sorunlar, olası ameliyat komplikasyonlarından bazılarıdır. Bu komplikasyonların çoğu ameliyat sonrası tıbbi bakım ile düzelebilir. Ancak bazıları ise nörolojik durumun kötüleşmesi gibi kalıcı olabilir. Bu komplikasyonların bir veya daha fazlası aynı hastada gelişebilir. Ancak unutulmaması gereken şey, cerrahi ile oluşabilecek komplikasyonların yanında hastanın tedavi görmeden aldığı risk ve sistemik problemler sıklıkla hayatı tehdit etmektedir.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ