Banyoda Fazla Kalmak Ciltde Hangi Hasara Neden Oluyor!

Banyoda Fazla Kalmak Ciltde Hangi Hasara Neden Oluyor!

Kışın banyo sürelerini biraz kısa tutmamız mühimdir. Sıcak su ile banyo yaparken 15 dakikadan sonra bu sıcaklık cilt üzerindeki koruyucu yağ tabakasıına zarar verir. Deri hücrelerindeki su oranı azalır ve cildin kurumasına sebeb olur. Ilık suyla banyo yapılması tavsiye edilir. Eğer cildinizde leke, kırışıklık ve sarkma sorunu varsa bunlara çözüm bulacak işlemler (lazer, peeling v.s.) için İdeal zaman kış mevsimidir. Özellikle kışın en çok karşılaştığımız dudak kuruluğudur. Öncelikle dudaklarınızı ıslatarak kuruluğunu gideremeyeceğimizi bilmeliyiz, aksine bu durum dudak kuruluğunuzu arttıracaktır. Gün içerisinde sık sık çeşitli dudak balmları ya da nemlendiriciler ile dudaklarınızı nemlendirin ve en mühimi gece yatarken muhakkak sürün. Ellerinizi korumak için eldiven kullanın ve uygun nemlendiricilerle nemlendirin. Saçları soğuk hava ve çevre kirliliğinden en az derecede etkilenmek için yumuşak şampuanlar ve saç kremleri uygulanması, saçları ve tırnakları güçlendiren biotin, çinko desteği alınması yararlı olabilir. Bebeklerin cildi daha hassas olduğu için kış aylarında soğuktan korunmaları ve nemlendirici kullanımı daha da önemlidir.

Kış Aylarında Cilt Bakımı İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

OMEGA 3 DESTEĞİ ŞART: Sonbahar ve kış aylarında beslenmenin de cilt için mühim olduğunu belirten Dönmez, “Omega 3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttırmaktadır, kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile beraber tahıllı gıdalar de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında bulunmaktadır” dedi.
Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görevli Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dönmez, soğuk ve kuru hava, kapalı ortamlar ve hava kirliliği sebebiyle kışın cilt bakımının öneminin arttığını vurguladı. Dr. Dönmez, dikkat edilmesi gerekli olanlari sıralarken, banyoda 15 dakikadan fazla kalmanın cildin yağ tabakasıına zarar verdiğini kaydetti.

Cilt için uygun ve gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içeren nemlendiriciler kullanılmasının kışın gerekli olduğunu belirten Uzm. Dr. Neslihan Dönmez, cilt temizliği için ise “Cildi kuru olanlar, sabun bileşenleri içermeyen losyonlar tercih etmeli. Ayrıca alkol içeren tonikler kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Diğer yandan kış aylarında da tıpkı yaz döneminde olduğu gibi güneş koruyucuların kullanılması gerekiyor. Özellikle karlı ortamlarda yansıma sebebiyle güneşin etkisi artmaktadır” şeklinde konuştu.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ