Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

argan yağı faydaları: Son günlerde sıkça karşımıza çıkan argan yağı, artık birçoğumuzun evinde olmazsa olmaz cilt bakım ürünlerinden biri haline geldi. Güzellik uzmanlarınca sağlıklı bir cilt, parlak saçlar ve hatta daha gür ve kalın kaşlar için argan yağı kullanımı tavsiye ediliyor…

Peki argan yağının yararlarından maksimum faydalanabilmek için argan yağı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Argan yağı’nın cilt bakımı için bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık:

Argan Yağı Faydaları Güzellik Uzmanlarının Tavsiyesi

Argan yağı cildin doğal ilacıdır

Argan yağı Sous Vadisi’nde yetişen meyvelerden elde edilen son derece faydalı bir yağdır. İçerisinde antioksidan ve yağ asitleri bulunan saf argan yağı, cilde elastikiyet ve parlaklık kazandırır. Aynı zamanda kırışıklıkların oluşumunu engeller ve cilt rengini dengeler. Özellikle göz altı kırışıklıkları ile mücadelede oldukça etkilidir. Öte yandan argan yağı yıpranmış saçları onarır, saç derisini besler ve saç uzamasını da hızlandırır.

Hatta egzama ve sedef hastalığının tedavisinde bile argan yağı kullanılıyor. Kullanılan argan yağının saflık oranı uygulanan bölgeye ne kadar zaman da etki etmesi ve tedavinin başarılı olmsında büyük öneme sahip. Saf olmayan ve işlenmiş argan yağı deriyle veya saçla, içerisinde bulunan kimyasal eklentiler yüzünen yeteri kadar etkileşime geçemiyor ve bundan dolayı da argan yağının etkisini azaltıyor.

İşte Argan Yağı Faydaları

 Sivilce ve Akneler İçin Yardımcı

Argan yağı, kanıtlanmış bir sebum (cilt tarafından üretilen doğal yağ) azaltma etkisine sahiptir. Yağlı bir cilde sahipseniz argan yağı ile zaman zaman cildinize bakım yapmak cilt yağını dengelemeye yardımcı olur. Argan yağı, fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu gibi aynı zamanda cildinizde hasar görmüş hücreleri tedavi etmeye de yardımcı olur.

Tırnak Bakımı 

Argan yağı tırnak bakımı içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Tırnak eti problemlerini gidermek için bir kaç damla argan yağını tırnak ve tırnak etlerine masaj yaparak uygulayınız. Tırnak etleri problemlerini gidermek, soyulma ve kavlamalara dur demek için oldukça faydalı olacaktır. Elinize bir eldiven takıp 10 dakika boyu bekletmek argan yağının emilimi için daha iyi olur.Argan Yağı Faydaları

Kalp ve Damar Hastalıkları

Argan yağının kalp damar hastalıklarını önlediği ve hatta bu tipteki hastalıklara iyi geldiğine dair yayımlanmış makaleler vardır. Çeşitli araştırmaların sonucuna göre argan yağındaki doymamış yağ asitleri, kolesterolü düzenlemeye ve yüksek tansiyonun düşürmeye yardımcıdır. Bu durumlarda kullanmanız gereken argan yağı cilt reyonlarında satılan argan yağı yağı değil, bitkisel destek ürünleri satan mağazalarda kapsül yada tablet şeklinde satılan argan yağıdır.

Çatlaklara Karşı Koruyucu

Hamilelik gibi deride aşırı esnemenin olduğu dönemler için argan yağı harikadır. Sadece hamilelik değil, ani boy uzamasında bile cilt çatlakları oluşur ve tedavisi oldukça uzun sürelidir. Bu gibi durumlara argan yağı imdadınıza yetişecektir.

Saç Gürleştirme

Argan yağı saç derisini ve saçı nemlendirerek kuru saçlardan kaynaklanan kepek benzeri şikayetleri engelleyebilir.Saç diplerine iyi gelir, saçı canlandırır, onarır ve böylelikle saçların daha canlı ve gür görünmesinin sağlar.

Dudak Güzelliği 

Argan yağının faydaları cilt ve saçla sınırlı değildir. Aynı zamanda dudak güzelliği içinde başarılı bir bakım yağıdır. Dudaklardaki çatlakları gidermek (özellikle kış aylarında nemsizlikten oluşur), dudakları daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için kullanılabilir. 1 damla kadar argan yağını dudaklarınıza sürün ve etkisini test edin.

Argan yağının en kaliteli halini üretebilmek için elde edilen argan taneleri belli bir sıcaklığın altındaki soğuk basınçta bekletilir. Argan yağı üretiminde maliyeti düşürmek için uygulanan en küçük bir teknik argan yağının saflığını yüzde elli oranında yarı yarıya indiriyor. Üstelik argan yağı diğer yağlara göre daha yüksek fiyatlı bir ürün olmasından dolayı argan yağı seçerken vereceğiniz paranın boşa harcanmaması için markayı ve yağın üretimini baştan sona araştırmanızda yarar var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ