Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

2020 Abiye Elbise Modelleri En Gözde ve Şık Kıyafetler

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

50 Tane Popüler 2019 Ombre Saç Modelleri

Genital Bölge Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır? İşte En Etkili Yöntemler

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2020 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 26 Mayıs 2020

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

6 Haftada Mucize! Kalça ve Basen Eritme Diyeti

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

En Güzel Bayan Kayak Kıyafetleri 2019 Kar Montu Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2021 Davetlerinin Yeni Trendi

2020 Yılbaşı Abiye Elbise Modelleri İle İlgi Odağı Olacaksınız!

Anne Sütü ve Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Anne Sütü ve Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Anne sütü ve ek gıda evreleri

Ek gıdaya geçiş sürecinde yeni gıdalar ile birlikte anne sütünün devamını özellikle vurgulayan Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, Bebeklerimiz doğduğu andan itibaren bizim için vazgeçilmez olan anne sütüyle beslenmeye başlanır. Bebekler ilk 6 ay boyunca su bile verilmesi gerekmeksizin anne sütüyle beslenir. 6 ay dolduktan sonra katı gıdalara geçilebilir.

Ek gıdaya geçiş süreci annelerin heyecan ve tedirginlik yaşadığı, bebeklerin ise yeni beslenme türüyle tanıştıkları bir dönemdir. Bu döneme kadar anne sütüyle, anne sütünün olmadığı durumlarda hayvansal gıda ve sıvı mamalar ile beslenen bebekler, katı gıdalarla birlikte yeni bir beslenme modeline doğru geçiş yaparlar. 6 ay ve 1 yaş arasındaki katı gıdalar erişkin tipi beslenmeye, başlangıç ve antrenman şeklinde olmalıdır. 6 ay süre ile anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıda almaya başladığında anne sütü kesinlikle kesilmemelidir. Hatta anne sütü var olduğu sürece 2 yaşa kadar anne sütü yanında ek gıda şeklinde beslenmeye devam edilebilir.

Ek gıdalara geçişte sıvıdan katıya geçiş olması nedeniyle daha yumuşak kıvamlı, örneğin yoğurt, muhallebi gibi süt ürünleriyle başlanması temelde kabul edilen bir görüştür. Bunun yanı sıra 6-8 aylık dönemde 1. aşama ek gıdalar dediğimiz sebzeler ve meyveler verilebilir. Önerilen, beslenmenin öğlen öncesi meyve püresi, öğlen saatlerinde sebze püresi veya sebze çorbası, ikindide ise yoğurt şeklinde olmasıdır ” ifadelerini kullandı.

Ek gıdaya geçişte alerjik reaksiyonlara dikkat

Ek Gıda döneminde alerjik reaksiyon riskinin kontrol edilebilmesi gerektiğine de değinen Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, “Yeni bir gıdaya her geçildiğinde, o gıdaya karşı bebeğimizde herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını ve bunun yanı sıra bir takım sindirim problemleri oluşup oluşmadığını gözlemlemek gerekir. Bu noktada özellikle annelere büyük görevler düşmektedir. Bebeklerde alerjik reaksiyonlar genelde ciltte kızarıklık ya da bir takım belirtilerle ortaya çıkar bu nedenle her ek gıdaya geçişte 3 gün modeli dediğimiz model kullanılarak bebekte bir alerji oluşup oluşmadığı izlenmelidir. Bu modele göre 3 gün aralıklarla ek gıda değiştirilmelidir ve bu 3 gün başka bir ek gıda verilmemelidir” dedi.

BLW yöntemi : Bebeğin kendi kendini beslemesi

Ek gıdaya geçişte son dönemde annelerin en çok merak ettiği konuların başında gelen BLW yöntemi hakkında da fikirlerini beyan eden Mahmut Çivilibal, “BLW yöntemi; Baby Led Weaning denen İngilizce bir tanımlamanın kısaltılmış kullanımıdır ve bu yöntemin temelini, bebeğin kendi kendini beslemesi mantığı oluşturur. BLW yöntemi bebeğin gıdaları fizyolojik olarak yani dokunarak ve kokusunu alarak tanımasını sağlayan ve ince motor becerilerini de geliştiren bir modelle erişkin tipi beslenmeye daha hızlı geçişinin sağlanmasıdır.

Klasik yöntemlerden farkı olarak gıdalar su buharında haşlanarak ya da fırınlanarak, bebek mama sandalyesinde otururken küçük parçalar halinde bebeğin önüne konur. Bebek her bir gıdayı eline alır, ağzına götürür ve damağıyla ezerek yutar. Beğenirse yemeğe devam eder beğenmezse dışarıya atar. Bu yöntemde ebeveynlere düşen görev, gıdayı uygun şekilde pişirip bebeğin önüne koymak ve bebek beslenirken de çok yakından gözlemlemektir” şeklinde konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ