SadeKadınlar – Moda

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Ara sıra görülen dalgınlık ya da unutkanlıkta sorun yok. Ama aşşağıdaki normal olmayan sinyallerden birini kendinizde görüyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız.
HAFIZA: Birinin sana aynı soruyu bir kaç defa sorduğunu söylemesi.
KAFA KARIŞIKLIĞI: Aylar öncesinde katıldığın bir davetin geçen hafta olduğunu sanman.
KONUŞMA: Düzenli olarak konuşmanın ortasında düşünce dizisini kaybetmen.

Araştırmacılar, zararlı bir tür proteinin, beyindeki sinir hücreleri arasında karmaşa yaratarak kümelenme ve plaklara yol açtığı üzerinde duruyor. Yirmi yılı kapsayan bir süreçte beynin hafıza ve hareketle ilgili bölgelerinde hücre iletişimi engellenmiş oluyor. Vakaların büyük bir çoğunluğunun altında genetik faktörlerle birlikte
yaşam tarzı da yatıyor. Öyle ki tüm hastalar içinde gen kusuru yüzünden Alzheimer’a yakalananların oranı sadece yüzde beş.
BELİRTİLERİ VE TEŞHİSİ
Henüz yeni sayılabilecek verilere göre en önemli belirtiler sosyal hayattan çekilme, hafıza kaybı ve karakter değişimi. Doktorlar teşhis için kan testleri, beyin görüntüleme ile bilişsel ölçümlemeleri kullanıyor. Alzheimer’s Association’da Bilimsel İnisiyatif Direktörü Doktor Gean Hartley, “Alzheimer’a bağlı deformasyonlar, belirtilerin görülmesinden 20 ila 30 yıl öncesinden tespit edilebiliyor” diyor.
NASIL ENGELLENİR?
Eğer sigara içiyorsan, bırak. Vakaların yüzde 14’ünün sorumlusu sigara. Bunun yanında aldığın ilaçları yakından incelemeyi ihmal etme. Güncel bir araştırma, benzodiazepin etken maddesinin (genellikle anksiyete için kullanılıyor) üç ile altı ay arasında düzenli alımının Alzheimer riskini yüzde 32 arttırdığını gösteriyor. Yüksek kolesterol ve tansiyon da risk faktörlerinden. Bu yüzden doymuş yağ oranı düşük besinlere yönel ve düzenli egzersiz yap. Eğer teşhis konulmuşsa, reçeteli ilaçlar hafıza kaybını ertelemeye yardımcı oluyor. Ayrıca bulmaca çözmek ve zekâ oyunları (hatta Candy Crush Saga bile) riski düşürüyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ