SadeKadınlar – Moda

Alkol Kullanımı Meme Kanseri Riskini Arttırıyor

Meme kanserinin dokular ve hücrelerinden gelişen bir kanser türü olduğunu söyleyen uzmanlar, çogunlukla süt kanalları, bezeleri ve memedeki diğer yumuşak bağ dokusu hücrelerinden gelişir. Risk faktörleri arasında erken adet görüp ve geç menopoza girmek kadınlar için önemli bir risktir. Bunun nedeni bu süre içerisinde yumurtalıklardan kadınsal hormonların yaşam süresince yüksek miktarda olması nedeniyle memenin bu hormonlara maruz kalmasıdır.

Alkol Kullanımının Meme Kanserinde Risk Artışı Yaptığı Belirlenmiştir

Yağlı beslenmenin de meme kanserinde bir risk olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Göklü, “Menopoza yakın zamanlarda hastaların şikayetlerini gidermek için verdiğimiz çeşitli hormon ilaçları gereğinden fazla kullanıldığında bunların da meme kanseri yaptığı tespit edilmiştir. Alkolün meme kanserinde risk artışı yaptığı belirlenmiştir. Bunlar içerisindeki en önemli faktör ise genetiktir. Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Buna bağlı en fazla kadın ölüm nedeni de yine meme kanseridir. Türkiye’de ikinci en fazla görülen ölüm nedeni kanserdir.

Meme Kanserinden Kurtulmanın En İyi Yolu Erken Tanı ve Teşhistir

Meme kanserinden kurtulmanın en büyük avantajının erken tanı ve teşhis olduğunu hatırlatan Op. Dr. Göklü, bunun için çeşitli önerileri olduğunu belirtti. Op. Dr. Göklü, “20 ve 40 yaş arası kadın kendi evde banyoda meme muayenesi yapabilir. Ayrıca 2 yılda bir ise herhangi bir genel cerrahı uzmanı tarafından kontrol ettirilebilir. 40-69 yaş arası kadınlarda ise kendileri evde otokontrol meme muayenesi, yılda bir klinik, ayrıca genel cerrahiye baktırabilir. Ancak 2 yılda bir ise mamografi çekmeyi öneriyoruz. Ayrıca hastanemizde mamografi cihazı da hizmet vermeye başladı. Mamografi ucuz ve yan etkisi fazla olmayan ama duyarlılığı fazla olan uygun bir arama testidir” şeklinde anlattı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ