Ağızdaki kuruluk dişlere zarar veriyor

Uzmanlar, “Ağız kuruluğu problemi yaşıyorsak mutlaka bu problemi çözme yoluna gitmeliyiz” dedi.

Ağızdaki kuruluk dişlere zarar veriyor

Sağlıklı dişlere sahip olmak için sıcak soğuk dengesinin önemli olduğunu ifade eden Diş Hekimi Birçok insanın problemi olan diş hassasiyeti sıcak, soğuk, şeker ya da ekşi yiyecek-içecekler ağza alındığında dişlerde ani bir reaksiyon ve sızlama oluşturur, ağrı sızı başlar. Bu diş sızlaması keskin, ani ve derindir. Çürük ve eski dolgular dışında hassasiyet en fazla dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanır.

Diş thassasiyetinize karşı özel diş macunu ve yumUşak kıllı fırça kullanabilmeniz mümkün. Aynı zamanda aldığınız gıdalara da dikkat etmelisiniz (Fazla asit içeren yiyeceklerin sık tüketilmesi sonucu mine tabakası çözünebilir). Bilindiği üzere soğan, sarımsak, alkol bir numaralı ağız kokusu sebebidir. Bunları tüketmek kesinlikle ağız kokusu nedeni olacaktır. Baharatlı yiyecekler de ağız kokusu nedenidir. Yaz aylarında bu ve benzeri besinlerden uzak durmak hem hafif beslenmenizi hem de ağız kokunuzu kontrol etmemizi sağlayacaktır. Bunun yanısıra düzenli diş doktoru denetimi bizi sorunsuz bir yaza girmemizi sağlayacaktır. Hafif besinler ve düzenli ağız bakımı bizi temiz bir ağza ulaştıracak, koku gibi tatsız durumlardan uzak tutacaktır
“Diş çürüğü maalesef Türkiye’nin en büyük sağlık sorunlarından biridir. Avrupa ülkelerinde birey başına düşen çürük sayısı sadece birken, Türkiye’de birey başına düşen çürük sayısı altıdır. Bu da büyük bir sorundur. Bunun çaresi düzenli diş doktoru denetimi yanısıra iyi ağız bakımı ve iyi beslenmeden geçmektedir. Altı ayda bir diş doktoru denetimi, sabah ve gece üçer dakikamızı ayırarak dişlerimizin her yüzeyini fırçalamamız ve öğünlerimizi yoğurt, peynir gibi bazik yiyeceklerle bitirmemiz bize çürük oluşumunu sıfıra kadar indirerek sağlıklı bir ağız sunacaktır.

Ağız kuruluğu sorunu tükürüğün kaliteli koruma ortamını bloke ederek birçok ağız içi sorun oluşturmasına neden olmaktadır ve çok ciddi bir problemdir. Eğer ki ağız kuruluğu sorunu yaşıyorsak kesinlikle bu sorunu çözme yoluna gitmeliyiz. Çünkü bu sorun arkasından çürük, dişeti sorunları gibi zaman içinde altından kalkamayacağımız sorunlara neden olacaktır. Böyle bir sorun yaşıyorsak kesinlikle en yakın zamanda bir uzmandan yardım almalıyız. Bazı dişeti çekilmelerinin çözümü vardır.

Dişeti çekilmeleri belirli bir boyutu aşmadıysa bazı özel dişeti operasyonları ile dişeti çekilmeleri düzeltilebilir. Fakat dişeti operasyonu ile düzeltilemeyecek kadar çok çekilmiş olan dişeti çekilmelerini de pembe renkte dolgu malzemeleri ile düzeltmemiz mümkündür. Diş beyazlatma çok kolay bir teknikle diş doktorlerı tarafından hızlıca dişe zarar vermeden gerçekleştirilebiliyor. Diş doktoru korkusu olanlar için dahi garanti edebiliriz ki canları acımadan dişleri daha beyaz bir tona kavuşacak. Bunun yanı sıra toplum arasında sıklıkla bilinen bir diş temizleyicisi: karbonat. Uzun vadede en uygun diş beyazlatıcısı olmasa da kısa vadeli olarak tercih edilebilecek bir beyazlatıcı.

Diş taşları, tükürüğünüzdeki minerallerin dişlerde oluşan bakteri plaklarının üstüne çökmesiyle oluşur. Düzenli olarak temizlenmeyen diş taşları görsel olarak kötü bir görünümün yanı sıra diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarına da neden olur, ağız kokusuna yol açar. Diş doktorunuzdan alacağınız yarım saatlik bir randevu ile diş taşlarınızı temizlettirip hem sağlıklı hem de daha temiz görünen dişlere kavuşabilirsiniz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ