SadeKadınlar – Moda

Adet Sancısına İyi Gelen Tavsiyeler

Adet Sancısına İyi Gelen Tavsiyeler

Adet görmeye başladığınız günden itibaren şiddetli adet sancıları ile başınız dertte ise, aşağıdaki teknikler vasıtası ile bu sancıların en aza inmesini sağlayabilirsiniz.

Bir havluyu ısıtarak alt karın bölgesine koyun. Isı ile birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleyecektir. Aynı biçimde bu bölgeyi gün içerisinde sıcak tutmayı da ihmal etmemek gereklidir.

• Sıcak içecekler, genelde de bitki çayları adet sancısına son derece iyi gelmektedir.

• Gün arasında ki yemek öğünlerinin hafif tutulması ve azar azar sıklıkla yenmesi, karın bölgesinde baskı oluşturmayacağından dolayı, ağrıların azalmasına destek olur.

• Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınız ile birlikte, dairesel hareketler ile masaj yapın.

• Koltuğa oturduğunuz zaman, ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatmayı deneyin. Bu teknik de kan basıncından kaynaklı ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

• Sancıların şiddetlendiği zaman ılık bir duş ya da sıcak su torbası iyi gelecektir.

• Hafif bir yürüyüşün yapılması, sancıyı hafifletebilir. Düzenli yapılan egzersizin ve fazla kilolardan kurtulmanın adet sancılarını azalttığı da ifade edilmektedir.

• Adet öncesi dönemlerde ve adet dönemi içerisinde, ağır fiziksel güce ihtiyaç duyulan işlerden uzak durun. Vücudunuzu çok fazla yormamaya ve ağız egzersizler yapmamaya özen gösterin.

• Başta E vitamini olmak suretiyle tiamin, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller kasılmaları en az seviyeye indirerek, sancıların azalmasına yardım eder. Adet dönemi içerisinde bu vitamin ve mineralleri içeren takviyeleri kullanabilmeniz mümkün.

Bütün bu çekilen şiddetli ağrıları belki de tamamı ile ilaç kullanmadan geçirmek basit değildir. Ancak uygulanan çeşitli taktikler ile var olan bu ağrılar en az seviyeye indirilebilir. Öncelikle düzenli bir biçimde yapılan yürüyüş ve spor yapmak, ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak kuşkusuz ki bir tek adet dönemi içerisinde yapılan yürüyüş değil, genel olarak tüm ay boyunca rutin bir biçimde yürüyüş yapmanız gereklidir. Aynı zamanda ayaklarınızı sıcak tutmak, bedeninizi üşütmemek en önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Mümkün olduğu müddetçe, adet ağrınız olduğu zaman, evinizde bulundurduğunuz sıcak su torbasının içerisine sıcak suyu koyarak, ayaklarınızın altına ve karın bölgesine koyabilirsiniz. Adet sancılarına iyi gelen çeşitli bitkiler de bulunmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ