ADAÇAYI IHLAMURU TAHTINDAN EDEBİLİR

ADAÇAYI IHLAMURU TAHTINDAN EDEBİLİR

Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığında ve vücut direnci üzerinde etkili olan ıhlamurun fiyatı el yakıyor. Uzmanlar, benzer tıbbi etkiye sahip adaçayı, kekik ve nanenin ıhlamura alternatif olduğunu söylüyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin, fiyatı sebebiyle ıhlamur almaktan uzak duran vatandaşlara, benzer tıbbi etkilere sahip alternatiflere yönelmesini önerdi.

Ihlamurun, teskin edici, göğsü yumuşatıcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkilerinin yanı sıra idrar söktürücü ve damarları kuvvetlendirici etkileri bulunduğunu belirten Baytekin, bu özellikleriyle başta Almanya olmak suretiyle alternatif tıbbın resmi olarak kabul edildiği AB ülkelerinde hekimler tarafından da reçeteye yazıldığına dikkat çekti.

‘UÇUCU YAĞ BİTKİLERİ DE AYNI ETKİYE SAHİP’

Baytekin, ıhlamurdaki fiyat artışından dolayı benzer etkilere sahip farklı tıbbi bitkilerin de tüketilebileceğini ifade ederek, ‘Uçucu yağ bitkilerinin önemli bir kısmı ıhlamurla benzer etkilere sahiptir. Adaçayı, kekik, nane ve biberiye gibi türlerin hemen hemen hepsi soğuk algınlığına karşı vücut direncinin artırılmasında, sakinleştirmede, hazmı kolaylaştırmada, nefesi açmada rahatça kullanabilmek mümkündür. Bu türler, fiyatı yüksek olan ıhlamura alternatif olarak tüketilebilir’ şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ