SadeKadınlar – Moda

1 Kivinin kaç portakala eşdeğer olduğunu biliyor musunuz?

1 kivinin ne kadar portakala eş değer olduğunu biliyor musunuz?

1 adet kivi, tam 1 kilo portakala eşdeğerdir.  C vitamini bakımından oldukça zengin olan kivi mucizevi meyvelerden biridir. Kivinin özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığında sık kullanılmasını öneren uzmanlar, kivinin herhangi bir yan etkisinin olmadığına dikkati çekerek, meyvenin faydalarını şöyle sıraladı:

”Kivinin çok fazla faydası var. Ama en bariz faydaları kivi kanser türlerinin geciktirilmesi ve yakalanma riskinin azaltılması açısından oldukça faydalı bir meyve. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu etkisi var. Kivinin yapısında bulunan lif oranı kabızlığı önlüyor. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri olduğu mevcut. Grip, nezle, hatta astım hastalığına faydalı. Özellik gribal enfeksiyonların sık görüldüğü günümüzde bol miktarda kullanılabilir.”

Lif oranı oldukça yüksek olan kivi, sindirimi kolaylaştırıp, bağırsakları çalıştırdığı için diyet listelerinin de vazgeçilmezlerindendir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyvenin kişiyi birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır. Kivi, vitamin türlerinden özellikle A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Yine bunun dışında, bu meyvenin yapısında E vitamini de bulunmaktadır.

İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu vitaminlerin dışında, kivi potasyum, kalsiyum, magnezyum ve de demir gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Kivinin anavatanı Çin’in güneyinde yer alan “Yangste” adı verilen bir vadidir.

Ayrıca tansiyon ve kolesterol  düşürücü etkisi de vardır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ