Stres Saçlarda Dökülmeye Sebeb Oluyor


Stres Saçlarda Dökülmeye Sebeb Oluyor
24 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 276 kez okundu.

Stres, geçirilen cerrahi operasyonlar, kazalar, ciddi kalori kaybıyla sonuçlanan sıkı diyetler saç dökülmelerini tetikleyebileceğini söyleyen Dr. Çağatay Sezgin saç dökülmesine neden olabilecek diğer etkenleri de şöyle sıraladı:

Kansızlık (anemi), vitamin veya mineral eksikliği (biotin, çinko, B vitaminleri, folik asit vb.), Tiroit beziyle ilgili hastalıklar (tiroit bezinin az veya çok çalışması), ateşli hastalıklar, romatizmal hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları (lupus vb.), radyoterapi, saçkıran hastalığı, saçlı deri yanıkları, hormon bozuklukları (prolaktin yüksekliği, polikistik over sendromu, androjen yüksekliği), kanser tedavisi için uygulanan bazı kemoterapi ilaçları.

SAKIN SARIMSAK SÜRMEYİN!

Saçların döküldüğü bölgelere sarımsak sürmenin deriye ve kıl köklerine zarar vererek bir daha saç çıkmasını önleyebileceğini belirten uzmanlar, ‘Tedavi yöntemlerinde ilk aşamada genellikle saçlı deriye belirli oranlarda sulandırarak kortizon enjekte ediyor ve gerekirse alınan  klinik yanıta göre ayda bir kez bu tedavi yenileniyor. Ya da doğrudan kortizonlu kremler sürdürülüyor. Ağır ve ilerleyici olgularda daha farklı tedaviler uygulanmalı. Hiçbir şey yapmasanız da bu saç dökülmeleri belli bir süreden sonra normale dönüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git