Dikkat! Grip Sezonu Açılıyor,


Virüs, vücuda girdikten aşağı yukarı 2 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Kişi, aşırı derecede halsizdir. Grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta bu halsizlik devam eder. Ateş yükselmiştir ve titremeler görülür. Bunlara baş ve karın ağrısı da eşlik etmektedir. Hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeydedir. Kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşurma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir. Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir. Bu belirtiler görülmeye başlandıktan aşağı yukarı 7-8 gün sonra azalır ve ortadan kalkar.

Sonbaharın ilk günleriyle birlikte, hava değişimleri boy göstermeye başladı. Uzmanlar serinleyen havalarla beraber grip salgınına dikkat edilmesi gerektiğine dair uyarıyor. Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için önlem almak şart.

Sebze ve meyve tüketimini arttırarak, vitamin alımını fazlalaştırın.
Ellerinizi sıklıkla yıkayın. Virüslerin en fazla barındığı yerlerden biri ellerdir.
Yoğurt tüketimini arttırmanızda yarar var. Yoğurt soğuk algınlığı ve gribe karşı müthiş bir koruyucudur.
Sigara ve alkolden uzak durmak ilk kurallardan biri. Bu iki madde bağışıklık sistemini düşürdüğünden, hastalıklara yakalanma oranı büyük oranda artmaktadır.
Bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkili olan bir diğer etken ise strestir. Mümkün olduğunca kendinizi iyi hissettirecek ve sizi sakinleştirecek etkinliklerde bulunun.
Günde en az 2,5 litre su tüketin.
Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Egzersiz yaparken terle beraber bedeninizdeki toksinleri atarsınız.
Çorba, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları gibi besinleri daha sık tüketin. Sıvı alımını arttırın.
Ve son olarak grip aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git